Lucian36

Intrebare volvo s40 '98

3 posts in this topic

Salut,

Sunt posesorul unui volvo s40 din '98 pe care l-am luat cu ceva probleme...pe care le-am rezolvat mai mult sau mai putin.

Am luat anvelope noi pe toata masina iar dupa 14.ooo km pe spate sunt terminate.

Am schimbat bucsi bascule si toate cele la suspensie spate ca aveam o scartzaiala :D, iar dupa aceasta am fost sa-i fac geometria,pe fata a fost ok iar pe spate mi-a spus ca nu se poate regla convergenta, adica rotile mele stau inchise.Acuma reglajul este la maxim si abaterea pe stanga este de 6,5mm iar pe dreapta 5,5mm.Intrebarea este : Sa fie cumva bascule puse de model 2001 de exemplu? Adik sa fie mai lungi decat cele care ar fi trebuit sa fie pe masina? Sau care ar fi rezolvarea cu aceasta problema?V-ati mai confruntat cu asa ceva?Eu ma gandesc ca se putea intampla sa nu se poata regla la Dacie, dar la Volvo nu-mi vine sa cred...

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai aici un fisier cu valorile la reglaje. De reglat bineinteles ca se regleaza, bratele inferioare sunt prinse cu niste suruburi cu excentric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu fi fost lovita urat in spate si sa fi fost mutate (distantate) intre ele lonjeroanele, ca in cazul asta n-o mai pui la punct in veci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now