Cristi

ce imbunatatiti se pot face la v40 phase I ?

24 posts in this topic

ce imbunatatiri se pot face la un volvo v40 phase I ca sa fie cat mai aproape ca design, performante, etc. de un phase II ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

altceva se mai poate? plansa de bord de pe phase II merge pe phase I?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile eu le-am schimbat, este nevoie doar de faruri si de putina pricepere la legatul firelor. Phase 1 are un tip de mufa si Phase 2 are alt tip de mufa. Trebe facute niste legaturi si trebe montat si un releu suplimentar. In legatura cu bordul cred ca merge, asa zicea un forumist ca se poate schimba bordul si se poate pune unu cu comp de bord, asta numai daca ai mufa pentru butonul de info. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

revin la acest topic...am inteles ca se mai pot schimba si stopurile spate ...ce altceva se mai poate adapta la phase 1 sa arate mai bine? interior, exterior, orice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interiorul nu se potriveste de pe Ph1 pe Ph2.Farurile fata, motor(T4 de pe Ph2 merge,daca il iei cu tot cu cablaraie).Asta daca vrei sa pui original de pe 2 pe 1.Daca vrei custom..poti pune/adapta orice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o macara electrica dreapta fata de pe phase2 la phase1 merge? stie cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

macara fata merge de la 1996 pana la 2004 sunt la fel....

daca vrei sa faci ceva schimbari sa stii ca iti permite destul de multe...

de la schimbarea spoilerelor fata spate cu modelul facelift pana si interiorul l-am schimbat complet la o masina din 1997 cu unu din 2004 piele crem deschis....

ca sa schimbi bordu...ai ceva mai multa treaba....mai trebuiesc schimbate ceva relee de sub bord...care nu sunt compatibile...

stopurile spate si farurile le poti schimba fara prea mare bataie de cap....

daca vrei sa-i pui geamuri electrice spate...se poate face si asta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm..si cum ai pus tu un interior de pe Ph2 pe 1?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci.....bordul ca si linie este acelaslasi...iar scaunele au aceleasi gauri..fatele de usi se prind in aceleasi clipsuri, mocheta de dentifonare este identica ca linie....iar singura diferenta modificare care se face este sa muti comenzile de la geamuri intre scaune sa le muti pe usi...si dupa o zi esti gata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca zici tu ca sunt aceleasi gauri...eu am dat scaunele jos de pe al meu sa le schimb cu unele de pe ph 2(cu tot cotiera...bla bla bla..)si nu se pupau neam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cotiera depe modele dupa 2001 o montezi intre scaune...si scoti platicurile care le ai tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi iti dai seama ca asta am facut si eu..doar ca nu veneau la gauri.Nici cotiera si cu atat mai mult nu veneau scaunele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa revin zilelle urmatoare cu pozele de pe o masina din 1997 cu interiorul de 2004

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar de rog..desi nu mai am interiorul ala..doar asa..sa nu mor prost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vb cu clientul caruia i-am schimbat interiorul sa imi faca ceva poze si sa imi dea sa va arat.

În ce limbă e cuvântul ăla, că-n română nu e?... Convinge-te! ;D

Edited by HEIMÐALLR
Scriere sfidătoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile eu le-am schimbat, este nevoie doar de faruri si de putina pricepere la legatul firelor. Phase 1 are un tip de mufa si Phase 2 are alt tip de mufa. Trebe facute niste legaturi si trebe montat si un releu suplimentar. In legatura cu bordul cred ca merge, asa zicea un forumist ca se poate schimba bordul si se poate pune unu cu comp de bord, asta numai daca ai mufa pentru butonul de info.

Salut!

Deci sigur sigur merg farurile de Phase 2 (cele de plastic) in locul celor de pe model 1997 (de sticla)? Intreb pentru ca taica'meu ar cam vrea sa le schimbe pe Volvo lui V40 din '97, ca sunt cam chioare..

Stiti cumva si pe unde s'ar gasi piese de schimb SH pentru Volvo?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU sunt de plastic faruriule de PH2. Phase 2 = an 2001-2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu credeam ca cele clare sunt de plastic. Daca sunt de sticla atunci cu atat mai bine ca cele de plastic tind sa se matuiasca in timp.. :)

Intrebarea importanta era daca se potrivesc in locul celor de pe model 1997.

Multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, se potrivesc 100% doar ca va trebui sa faci "inginerii" cu firele, pt, ca Ph1 e H4 (bi-filament) si Ph2 e bifocal (2xH7). Cu un electrician destoinic sau cu google langa il rezolvi intr-o ora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult, la electrica ma pricep, deci partea respectiva va fi simpla. Acum sa vad unde gasesc faruri.. :)

:occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

faruri gasesti la mine originale volvo pe HELLA....cu tot cu motorase

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat e la tine un set pentru LHD? Sunt SH, banuiesc, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar sh....preturile se dau doar telefonic...scuze ca nu ca ti le dau pe forum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now