tzutzu15

S-a rupt distributia :(

28 posts in this topic

Salut,am un volvo s40 din 1996 1.9 td , are 258 de mii etc.am fost la un service si mi s-a spus ca merge kitul de distributie de la dacia 1.9 ? asa sa fie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca i Volvo ,tu ppui de Dacie  :smile: , cred ca difera vreo rola.Recomand piese de volvo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

recomand sa schimbi servisul,eventual sa le transmiti ca nu au inventat ei cureaua de distributie universala[este mare diferenta de calitate].. despre tine a-mi pare rau,sper sa ai noroc sa nu fi andoit vre-o supapa........MULT SUCCESSSSS ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am un volvo s40 din 1996 1.9 td , are 258 de mii etc.am fost la un service si mi s-a spus ca merge kitul de distributie de la dacia 1.9 ? asa sa fie ?

:dreams:

Parerea mea e sa nu mai dai pe acolo nici sa schimbi un bec.

Este imposibil asa ceva :D

Eu m-am lecuit de pus piese la masina plecand de la premiza "cam ce s-ar potrivi". Pana si presurile de la roti, am facut pe dracu in 4 si am luat originale Volvo.

Intrebare: Cand ai schimbat ultima oara distributia? Parca se schimba la 60.000 km.

Din ce am citit, avem niste useri aici pe forum care au magazin de piese pentru volvo. Vezi acolo, poate gasesti vre-o oferta/pret bun.

Sper sa nu ai probleme cu motorul! Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele sunt motoare Renault F8Q, deci s-ar putea sa mearga. Nu e de Dacie si nici de volvo. Sunt de Renault :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut de dacie papuc nu stiu daca merge la megan 1 dti stiu canu merge is asemanatoare dar nu se poate pune

pe dacie merge distributia de kangoo 19 diesel simplu ina cu contitech iam montat la cumnatul nu voiam sa pui de dacie si la logam pun contitech cu ina (skf)(febi)

coteaza si dacii dti sau dci

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut de dacie papuc nu stiu daca merge la megan 1 dti stiu canu merge is asemanatoare dar nu se poate pune

pe dacie merge distributia de kangoo 19 diesel simplu ina cu contitech iam montat la cumnatul nu voiam sa pui de dacie si la logam pun contitech cu ina (skf)(febi)

coteaza si dacii dti sau dci

io .....am vrut sa traduc ....dar dialectu' asta nu'l stiu .....sorrry :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze un pic isi obosit

Share this post


Link to post
Share on other sites

recomandarea mea ii sa nu facem amestecaturi

fiecare masina are piesele lui

daca nu pe original atunci pe un furnizor bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi dc s-a rupt,ai mai multe de schimbat,supape,garnitura de chiuloasa,kit de distr,parca atat,cel putin asa stiu ca a facut un amic de al meu cand i s-a rupt la octavia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cam asa sta treaba:trebuia sa schimb cureaua de la alternator,am dat comanda si nu a venit cea potrivita.am zis sa mai merg cu ea asa,intre timp ea s-a ciopartit si a mai ramas doar vreo 2-3 fasii din alea,restu intrand direct la distributie si ..... a rupt cureaua.un kit de dist e 452 ron chiuloasa vreo 200,tacheti 60 bucata,pastile 10 lei bucata,valve vreo 20 bucata ... deci vreo 1000 ron sar din buzunarel....offfffffffff viata mea!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zi mersi ca scapi asa de ieftin !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ca a ta cu cureaua de accesorii rupta care a intrat peste aia de distributie, pe un fiat stilo 2.4 abarth. Rezultat: 20 supape indoite, senzor ax cu came distrus, pompa de apa distrusa. A bagat tipul pana acum vreo 3500 ron in motor si inca nu merge cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde gasesc tacheti mai ieftini,aici la mine e 60 lei / bucata.pana acum am luat supape 150 lei,garnitura chiuloasa 120 lei,semering supape 16 lei,tacheti urmeaza,curea dist 92 lei,rola fixa kit dist 120 lei ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaa si inca ceva...care ulei e mai bun 5w40 sau 10w40 ? castrol....mi s-a spus ca e mai bun 10w40 deoarece e mai gros si masina are multi km ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

10w-40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele sunt motoare Renault F8Q, deci s-ar putea sa mearga. Nu e de Dacie si nici de volvo. Sunt de Renault :)

eu ma refer la calitate nu daca se potriveste[nu suntem toti chiar asa prosti sa nu cunoastem motoare RENAULT]...IA DUTE SI COMANDA O CUREA DE DACIE SI UNA DE VOLVO[[[[[[[sI COMPARA]]]]]]]]]

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te inflama asa de tare... ca nici Volvo , nici Renault nici Dacia nu face curele de distributie pentru F8Q... le face Gates, Contitech, Dayco etc. si specificatiile sunt legate de numarul de dinti si latimea curelei, nu de marca care va pune motorul...

Daca ai sa ceri o curea pt. Volvo TD o sa-ti dea o curea identica cu cea pentru Dacia 1.9D :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te inflama asa de tare... ca nici Volvo , nici Renault nici Dacia nu face curele de distributie pentru F8Q... le face Gates, Contitech, Dayco etc. si specificatiile sunt legate de numarul de dinti si latimea curelei, nu de marca care va pune motorul...

Daca ai sa ceri o curea pt. Volvo TD o sa-ti dea o curea identica cu cea pentru Dacia 1.9D :)

Mesaj editat de administrator pentru injurii personale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facerea de bine ......................!

Share this post


Link to post
Share on other sites

in fine toate ca toate, am cumparat distributia supapele dar imi mai trebuiesc tachetii+pastilele si nu stiu de unde sa le cumpar,mai concret sunt niste masuratori de facut si nu stiu la ce se refera de la 7,55 pana la 8 si ceva si in + si pastilele au dimensiuni din cate am inteles de la 2.9 la 3,x,ma poate dumeri si pe mine vreo cineva?multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

pastilele despre care zici

au mai multe dimensiuni

ma refer la grosime de aici se se regleaza jocul la supape ii un pic enervant asai si la motorul meu diesel de volvo

sau se poate la polizor lua din grosime (pastilei) si asa se regleaza supapele ii metoda care necesita timp

eu al meu asa l-am facut dar altul nu cred ca ar faceo

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa inteleg ca tachetii sunt standard?iar jocul se face in functie de grosimea pastilei?iar acum ma intreb ce marime ar trebui sa cumpar la pastila?ms de raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mai am 1 intr: motorul asta nu e acelasi ca pe reno megane 1 din 96-99 ? ala 1.9 dt .... ?poate se potrivesc tachetii de la el?am gasit tacheti dar costa 220ron/bucata pe original fara pastila,deci ma las pagubas in cazul asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now