parola

Demontare far

14 posts in this topic

Vreau sa demontez un far sa-i schimb sticla. Am doua variante. Sa ma apuc eu (ceea ce as si face) sau sa ma duc la un service? Nu ma costa nimic la service, dar parca as vrea eu sa invat. Intrebarea este: Pot demonta farul din dreapta fara sa dau jos spoilerul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tot ce trebuie, dar am si un mare dar de a rupe plasticele. Daca trebuie dat spoilerul jos mai bine ma duc la service, macar sa nu rup eu plasticele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu te costa nimic la Serv. mergi acolo si asista la demontare ca ai ce invata . daca e de rupt mai bine le rupi tu decat sa platesti pe altu sa le rupa ;)) dar nu ai dc sa le rupi.

ai gasit sticla separat pt far?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai cum sa il dai jos fara sa dai spoilerul jos pt ca are un surub de 6 chiar sub semnalizare acolo si trebuie sa dai suportul la spoiler de pe aripa oricum dak esti atent te descurci singur eventual imi dai un telefon unde esti nedumerit ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se da super usor spoilerul jos, in 5 min ai farurile jos, vezi ca in Vadis explica foarte clar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Vadis am gasit procedura pentru demontat spoiler. Am gasit si farul si sticla apare ca si componenta separata. Nu zice ca are lipici pe ea....Problema e ca....e prima data...Si ca la fete...am emotii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vezi tu cat de greu este de dezlipit lentila farului, daca era spart mai mergea dar asa sa-l scoti intreg e destul de greu sau cel putin la mine nu a mers asa usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am scoso usor la unul spart la unul intreg vb lu Bogdan ma gandesc ca va fi mai greu.ma gadesc cu silicon ai putea sa o pui napoi oricum sticla are si niste cleme care o tin

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru dezlipit lentila de la far ai nevoie de un cutter cu lama subtire/ascutita si trebuie sa tai masticul usor usor , cineva tine tensionat si tu dai cu cutterul de mai multe ori , ai sa vezi k la un moment dat o sa slabeasca si mai departe e usor . apoi  o montezi pe cea noua folosind ori mastic negru de parbriz(dar cu grija sa nu murdaressti sticla) ori merge si cu silicon transparent universal . asa am procedat eu la 2 faruri de a6 si a iesit brici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru dezlipit lentila de la far ai nevoie de un cutter cu lama subtire/ascutita si trebuie sa tai masticul usor usor , cineva tine tensionat si tu dai cu cutterul de mai multe ori , ai sa vezi k la un moment dat o sa slabeasca si mai departe e usor . apoi  o montezi pe cea noua folosind ori mastic negru de parbriz(dar cu grija sa nu murdaressti sticla) ori merge si cu silicon transparent universal . asa am procedat eu la 2 faruri de a6 si a iesit brici!

Dap, asa este. Am schimbat-o azi. Secretul este sa fie cald afara, de preferat in soare. Masticul ala se face ca si pasta de dinti si e usor de inlocuit. Dupa aia se strange singura cu clemele in cateva ore. Am folosit silicon transparent ca sa completez, dar nu cred ca era necesar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau puteai folosii un pistol cu aer cald  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu a fost cazul ca s-a desfacut foarte usor asa. Nu am mai urcat in casa sa-l desfac, l-am facut la fata locului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now