rynno85

revizie periodica.

12 posts in this topic

am facut ultima revizie la S40-ul meu acum 9000 km si mi s-a aprins in bord mesajul TIME FOR REGULAR SERVICE, in carte scrie ca asta inseamna: Data programată pentru revizia tehnică la un atelier Volvo autorizat. Programarea este determinată de numărul de kilometri parcurÅŸi, numărul de luni de la ultima revizie tehnică, intervalul total de funcÅ£ionare a motorului ÅŸi clasa uleiului.intrebarea mea este: exista o limita de timp intre doua revizii. ultima mea rezivie a fost acum aproximativ un an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul de revizie apare la fiecare 20 000km parcursi , sau la 1an de la ultima revizie daca in perioada asta faci mai putin de 20 000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm... acum in cazul meu ce sa fac sa resetez si circu lin continuare pana fac numarul de km sau sa fac iarasi revizia cu schimburile necesare?! multumesc pentru raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa-ti reviziile la fiecare maxim 10 000 km. Asta in general.

Si da, daca a trecut un an fa-ti revizia.

You're welcome  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic (nu stiu daca e o idee buna pt ca e un pic offtopic).

Tocmai ma apropii de prima revizie (a aparut deja mesajul dar intr-o luna se face un an).

Intrebarea pt cei de la reprezentanta sunt: trebuie ca revizia sa fie facuta pana se implineste anul? In speta pe 21 iulie se implineste un an si as vrea s-o fac pe 24 iulie. Daca depasesc termenul se intampla ceva cu garantia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai simplu este sa le bagi un telefon si sa-i intrebi pe ei. (pe Primus  ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea e: trebuie neaparat sa-i intreb pe primus? Avand in vedere ca revizia o poti face la mai multe serviceuri/reprezentanta din tara, banuiesc ca ii pot intreba si pe altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca da, poti suna la orice reprezentanta Volvo. Ma gindeam ca in Buc, mergi la Primus. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alta era ideea: ma intrebam sau nu daca e o chestie general valabila la toate.

Adica ma duc in orasul X (fie el Bucuresti sau oricare altul unde e reprezentanta) si intreb: pot sa fac revizia cu 5 zile intarziere? Ei ce sa zica? Daaaaaaaa!

Apoi peste ceva timp am o problema si ma duc la reprezentanta din orasul Y. Si de unde stiu eu ca nu se pot lua de faptul ca am facut revizia mai devreme bla bla? Ca doar nu i-am intrebat pe ei.

Ma rog, nu mai conteaza, o sa o fac mai devreme cu cateva zile

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am apucat sa fac nici 15.000 de Km dar am depasit anul si mi-a aparut mesajul "wartung überfällig" (service/ maintenance overdue) dupa ce m-a atentionat ceva timp cu varianta in germana a "TIME FOR REGULAR SERVICE".

IMG_20171204_111233.thumb.jpg.1f5f7ba099

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now