Guest holby-V70-2.5TD

Problema cu incalzirea la VOLVO V70

5 posts in this topic

Salutare tuturor .

Am o problema la masina mea : in momentul cind dau drumul la caldura , baga in habitaclu un fum // abur , urat mirositor . Problema e ca nu baga caldura deloc .

Apa sta la 90 gr , aerul conditionat merge perfect , ventilatorul functionaza , dar cind dau drumul la caldura .....

Va rog mult ... lamuriti-ma sau poate careva dintre voi sa confruntat cu aceasta problema .

Multumesc mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica circuitul inainte de caloriferul din habitaclu, s-ar putea sa fie spart si sa te trezesti cu apa in masina. Eventual ceva scurgeri pe la robinetul care da drumul la apa in calorifer. Nu m-ar mira sa fie si o problema de calorifer colmatat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok , multumesc pentru raspuns , iau in calcul ce e mai rau ...... sa schimb caloriferul . Va tin la curent cu ce am rezolvat si cat ma costat problema ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, mi-am schimbat acum 2 sapt caloriferul din bord, cel vechi fiind spart(am mers cu un by-pass circa 2 luni), vreau sa-ti spun ca pana nu a turat mecanicul pana pe la 4500 turatii de cateva ori ca sa deschida nu stiu ce supapa nu se incalzea! mmentionez ca am motor 2.5 diesel.caloriferul l-am gasit in olanda (tara in care sunt dupa parerea mea cele mai multe masini volvo la hectar) cu 70 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se schimba greu caloriferul la V70 ??  // eu fara sa fac vreo constatare am cumparat calofirerul , si nush cat de complicat e de schimbat caloriferul .

Astept de la un amic de pe forum // catalogul VADIS si sper ca acolo sa ma pot documenta detaliat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now