scsebby

Arc elicoidal 340 diesel

6 posts in this topic

Ma poate ajuta cineva cu un arc elicoidal dreapta?  Daca nu stanga-dreapta, dar neaparat de pe un diesel. Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la arcurile de pe fata sau de pe spate ?

In orice caz e bine sa le schimbi pe amandoua, oricare ar fi, uzura face ca arcurile sa se comprime inegal daca nu sunt pereche, si in plus ai sansa ca tot din cauza uzurii sa fie mai scurt(sau mai lung ) decat cel de stanga.

Arcurile de fata nu stiu daca sunt diferite, cele de spate au existat doar 2 modele, unele mai vechi(pana in 85) si unele mai noi.Cele noi sunt mai dure un pic.Se potrivesc oricare.

Pe fata din cate tin minte exista deasemenea mai multe modele, cele pentru masini cu motor de 1400(parca si aici exista 2 modele  tot pana si din 85), cele pentru masini cu motor de 1700 si cele cu 1.6 diesel care sunt la fel si in final cele pentru masini cu motor de 2.0.Ultimele sunt cele mai dure(ceea ce e normal ca e cel mai greu motor dintre toate). Aproape sigur se potrivesc oricare, caroseria fiind aproximativ la fel; doar cele de 1.4, mai ales fiind s.h. si in consecinta un pic mai moi, nu ti le recomand.Pe varianta de echipare GLT arcurile erau un pic mai scurte(si probabil si mai tari).

Daca te referi la arcurile din spate, am eu o pereche doar ca trebuie sa vi sa le iei. Cer 50 ron pentru ele:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elicoidale sunt numai pe fata,din alea imi trebuie. Mersi oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te pot ajuta eu cu arc dreapta fata dak iti mai trebuie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te pot ajuta si eu am ambele modele .

Te rog sa-mi spui doar diametrul spirei si diametrul exterior al arcului, eventual nr. de spire.

O seara buna.

Alexandru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, nu imi mai trebuie arcuri.Problema era de la rulmentul din capul telescopului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now