Sign in to follow this  
Followers 0
Danm

Iar cureaua...

1 post in this topic

Dupa o lunga perioada de absenta de pe forum, i'm back in business  :) . Am fost in concediu cu masinuta pana... in Venetia, asta inseamna cu toate abaterile de la traseu un dus-intors de 3400 km. (Medie consum 6,6 l/100km). Inainte de a pleca am schimbat discurile frana fata si cureaua de accesorii care avea un scartait, desi fusese schimbata impreuna cu rola intinzatoare anul trecut, adica in urma cu 19.000 km. Toate bune si frumoase pe drumurile din UE, n-am prea mers mai tare de 120 (roata sau roti neechilibrate si vibra volanul peste 130). La intoarcere, la iesirea din Sibiu spre Talmaciu.. fum sub capota si sunete ciudate. Stop joc! Ridic capota... ardea rola intinzatoare de la cureaua de accesorii. Se blocase si datorita frecarii a luat foc. Precizare: asta se intampla intr-o duminica seara la ora 17. Bucurie si veselie mare!!  >:(. Il sun pe alex, care-mi da telefonul lui Relu75. Il sun pe Relu, care  - JOS PALARIA - a venit in nici juma' de ora la locul faptei. Nevasta+copil plecat cu Relu75 la gara + Drum bun cu trenu' pana la Bucuresti. Eu am taiat cureaua de accesorii si-am luat-o spre Sibiu. Acceleram pana la 70 km/h apoi opream motorul ca sa nu fiarba apa (Numai la Alexb m-am gandit tot drumul pana la Sibiu...). La intrarea in Sibiu era aglomeratia obisnuita de duminca seara si nu mai puteam merge la "roata libera" adica fara motor, asa ca l-am sunat pe Relu care a venit si m-a tractat pana la el acasa. Inca o data TOATA STIMA pentru relu si parintii lui care m-au si cazat la ei acasa. A doua zi am bantuit cu Relu prin oras si-am gasit intinzator+curea, pe care le-am montat noi doi pentru ca mecanicii erau tare aglomerati. Si-am ajuns pana acasa... Ce am constatat eu ?? Suportul care tine alternatorul pompa servo si compresorul avea o ureche fisurata, de fapt rupta, ceea ce inseamna o deviere a alternatorului de la alinierea cu celelalte agregate de pe cureaua respectiva. un suport nou, am aflat de la Alex costa... 1.600 RON. Spre norocul meu am gasit la second hand, cu 150 E. Ce n-am reusit eu sa inteleg este de ce mecanicii de la service-ul unde am schimbat cureaua inainte de a pleca in concediu (un service cu...pretentii) nu mi-au spus de acel suport ???? Ca doar au umblat in zona respectiva... Deh, asta e! A trecut si m-am ales cu o curea si un intinzator noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0