Tarzanoid

Zgomot in rulare

14 posts in this topic

Salutare, nu stiu daca s-a mai discutat subiectul aici, 52 de pagini cu post-uri imi ia cam mult timp sa le parcurg, asa ca mai bine intreb direct masina face un zgomot ciudat in mers (un huruit), m-am gandit ca e de la rulmenti, am mers intr-un service, au ridicat masina si nu de aude nimic, pare ok. un amic m-a batut la cap ca se poate sa fie discurile de frana, ca s-ar fi ovalizat, m-a convins si le-am schimbat, nici o schimbare, o alta parere ar mai fi ca zgomotul ar fi produs de cauciucuri, cauciucurile mai au carne destula pe ele, sunt no name, so striatiile in V, cei de la service m-au pus sa merg cu ea pe langa ei sa asculte de unde se aude si se aude de pe toata masina. Ei zic ca 90% e de la cauciucuri. A mai intalnit cineva chestia asta? Nici nu am pe cineva cu roti in 4 prezoane ca sa le inlocuiesc si sa probez chestia cu cauciucurile. Pasul urmator ar fi sa-i schimb rulmentii sa vad daca e vre-o diferenta,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba le intre ele,posibil sa scapi de zgomot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc si asta, desi cauciucurile arata toate absolut la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este de la rulmenti atunci zgomotul se modifica atunci cand virezi usor stanga dreapta, deci fa acest test, mergi pe un drum drept si fara gropi si misca usor volanul stanga dreapta, daca se accentuează zgomotul atunci este de la rulmenti daca nu atunci este de la cauciucuri. 

Ce marca sunt anvelopele? Sunt cumva Nankang, Tigar sau alte bazaconii chinezesti atunci e normal sa huruie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

questia asta am patito si eu

am luat janti bbs cu cauciucuri erau in stare perfecta marca bridgestone potenza

pe partea stg fata so auzit un huruit comand rulment (ca se auzea un pic ridicat invirtit)

marca skf 200 lei

il pun surpriza tot suna

am pus alte cauciucuri pe fata o disparut sunetul

se auzea pina la 80

acum stiu ce o fost masina pe ce era avea telescopul dus avea cauciucul uzura (in valuri)

deci aveam 2 posibilitati ori ma duc pina se uzeaza uniform ori il schimb

punele pe spate vezi ce se intimpla

Share this post


Link to post
Share on other sites

In concluzie iati alte cauciucuri boss nu rulmenti sunt de vina! poate sunt tocite aiurea si de aia sa faca zgomot! Eu am patito cind am luat masina pe fata michelin pilot pe spate pireli P6000, pe spate unul din cauciucuri era uzar aiurea cand dadeai cu mana pe suprafata de rulare a cauciucului de simteau ca niste damburi nu aluneca mana uniform pe cauciuc sa zic asa!

asa ca verifica gumele de la ele e mai mult ca sigur!

Mult noroc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un huruit tare pe roata stanga fata.

Se aude tare cand merg drept si in viraj dreapta, si se opreste cand fac viraj stanga. Rulment, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un huruit tare pe roata stanga fata.

Se aude tare cand merg drept si in viraj dreapta, si se opreste cand fac viraj stanga. Rulment, nu?

Corect!Din pacate astea sunt simtomele lor.... :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

E rulmentu, din pacate se mai strica si astia desi sunt SKF ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la s40 din 99 poate sunt cehoslovaci, ca si farurile. :pottytrain2:

hehe.. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi problema am avuto eu saptamana trecuta. Au urcato pe elevator, am pipaito am cautato. nimic! zgomotul continua. Minunea a facut ca a trebuit sa schimb placutele si asa am aflat de la ce zdranganea. Nu erau stranse prezoanele la roata fata! Rusinos dar adevarat...

Cel mai probabil cuivai-au placut gumele mele cele noi si a incercat sa le subtilizeze. Nu a reusit dar a destrans prezoanele montate la service profi in urma cu doar o saptamana. cand am incercat sa le misc prezoanele nu se miscau, probabil era greutate (volvo nu e trabant cu caroserie "crosetata", e masina cu greutate). incearca sa vezi daca sunt stranse, poate ai mizerie si nu se strang pana la capat si atunci janta are joc pe butuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aceeasi problema cu huruitul la Mazda de la firma. Este de la un rulment de pe fata, cand virezi usor stanga dispare, in rest zgomot mare. La fel am patit si cu V40-ul meu la 130.000, Mazda are doar 38.000....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost cu masina la Autosoft sa fac o pana, daca tot eram acolo le-am zis sa-mi si echilibreze rotile, si aia de acolo m-au asigurat ca zgomotul e din cauza gumelor, a incercat omuletul sa-mi explice ce si cum, si aceeasi problema am observat-o la un amic la Passat, desi nu la fel de zgomotos (gumele lui nu sunt chinezesti). Cand o sa-i pun gumele de iarna o sa vad cum e, sper sa dispara zgomotul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost cu masina la Autosoft sa fac o pana, daca tot eram acolo le-am zis sa-mi si echilibreze rotile, si aia de acolo m-au asigurat ca zgomotul e din cauza gumelor, a incercat omuletul sa-mi explice ce si cum, si aceeasi problema am observat-o la un amic la Passat, desi nu la fel de zgomotos (gumele lui nu sunt chinezesti). Cand o sa-i pun gumele de iarna o sa vad cum e, sper sa dispara zgomotul.

Vezi ca gumele de iarna sunt mai zgomotoase in general decat cele de vara au profilul mai proeminent

Sigur e de la gume! am trecut prin chestia asta cauciucurile aratau foarte bine dar tocite aiurea pe asfalt"testata treaba nu din basme"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now