Sign in to follow this  
Followers 0
ioannes

Trage Dreapta

7 posts in this topic

Sal la batranul meu volvo 440 am observat tendinta de a trage dreapta de la o vreme.pneurile sunt unflate la presiunea din carte 320Kpa/280Kpa desi pe ele scrie max 300Kpa,insa nu cred ca asta e o cauza.Sa fie din cauza jantelor strambe?sau trebuie sa fac o reglare de directie?Ms anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica geometrie dereglata.Rezolv-o cat mai repede ca iti mananca cauciucurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie verificata directia sa fie ok si dupa aceea geometrie. Anvelopele sa fie identice ca profil si uzura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie verificata directia sa fie ok si dupa aceea geometrie. Anvelopele sa fie identice ca profil si uzura...

sunt identice si ca profil si ca uzura.daca stau sa ma gandesc nici nu sunt tocite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica geometrie dereglata.Rezolv-o cat mai repede ca iti mananca cauciucurile.

asa e,insa pana acuma nu se vede nici  urma de tocire pe cauciucuri,semn ca sufar de aceasta "boala" de putin timp :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut asa am patit si io tot dreapta abvia dupa 15.000 km am observat o usoara uzura a anvelopelor.rezolvat acum cateva zile dupa o verificare in prealabil a bucselor bieletelor masina a fost pusa pe elevatorul de reglare a unghiului,ce au facut aia acolo nu e mare smecherie dar.... mi-au facut-o pana la urma,au slabit suruburile de le telescop,cam patima pentru ca roata trebuia sa ramana pe pozitie,au impins de roata avand in fata panoul electronic pana la:  0,00  apoi au strans suruburile de la telescop ceva de genu si operatie repetata si la partea stanga unde aveam ceva de genu  1,07 sau -1,07 pana cand au ajuns si acolo la 0,00 aici au umblat si la cele 2 suruburi de  sub capota in care este prinsa flansa amortizorului .deci nu au reglat din bieleta sau altceva doar din suruburi. masina merge ok nu mai trege!!!!!!pret 80 ron ca peste tot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0