Sign in to follow this  
Followers 0
laci8

Usa de la capac rezervor blocata

10 posts in this topic

Salutare!

Am patit o chestie interesanta. Ieri am vrut sa pun benzina, insa surpriza. Usa de la capacul nu se mai deschide. Am incercat sa o deschid, dar nu vrea nicicum. A mai patit cineva asa ceva? Cum se poate rezolva? Momentan nu pot umbla cu masina, pentru ca raman fara benzina. Am masina 3 saptamani. Pana acum am alimentat de 2 ori, fara probleme. Din cate am observat aceasta usa este legata cu inchiderea centralizata.

Help me, please! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Trebuie sa o actionezi manual (pana rezolvi problema), adica :

in portbagaj pe partea dreapta, in spatele capacului de vizitare al lampii se afla actuatorul care incuie / blocheaza usa de la busonul rezervorului(mai exact este prins pe interiorul aripii dreapta spate). Trebuie sa tragi spre spate de axul care blocheaza usita si gata........poti sa o deschizi pe exterior.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai cartea masinii vei gasi acolo explicatia data de @DANY cu desen cu tot.  Sper sa nu ai probleme la deschiderea portbagajului ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM cartea masinii, insa nu am gasit nici o referire la situatia in cauza. Momentan sun la lucru, dar pe la 5-6 o sa incerc sa deschid. In cartea masinii unde sa caut. Daca stii ceva exact, ai putea sa-mi trimiti partea aceea? Mersi de explicatie, sunt curios daca voi reusi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

The fuel tank cover, located on the right rear fender, is connected to your car's central locking system.

The driver's door must be unlocked before the fuel tank cover can be opened.

Be sure the fuel tank cover is not obstructed and is completely closed after refueling.

Cam atat scrie in manual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit. Este exact cum ai descris, Dany. Mersi foarte mult de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata ca incepe si la mine sa apara aceasta problema. Mai exact la mine nu inchide. Am desfacut mecanismul cu pricina si am observat ca motorasul care actioneaza cuisorul merge numai intr-un sens. Deocamdata am abandonat mufa care da impuls motorasului si il actionez manual. Nu este cine stie ce problema dar nu vreau sa ma trezesc cu nisip, apa ori mai stiu eu ce in rezervor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@K-storu:

Vezi ca actuatorul care incuie usita rezervorului se actioneaza dupa vreo 30 sec.de la incuierea masinii. In aceeasi dilema am fost si eu cand am cumparat masina. Am inteles ca este o protectie pentru ca atunci cand personalul de la statia peco iti pune combustibil si tu incui masina, sa nu se incuie imediat si usita rezervorului (daca aceasta este deschisa). Incearca sa o lasi ceva timp dupa ce o incui si apoi verifica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Durata de inchidere a usitei este programabila cu Vida,se poate face sa se inchida odata cu masina

Eu am facut-o sa se inchida odata cu masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa am mai aflat si eu cate ceva despre masina asta  ;D Intradevar se inchide ceva mai tarziu. La mine este setat pe 10 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0