Sign in to follow this  
Followers 0
betty

Intelegere amiabila urmata de plangere la politie

39 posts in this topic

Salut!

Am o nelamurire legata de o situatie ipotetica.

Sa spunem ca nu-mi acorda cineva prioritate si facem accident. Incheiem intelegerea amiabila si mergem la asiguratorul la care are RCA vinovatul. Ulterior imi dau seama ca mi-ar placea totusi sa-i ia carnetul si ca individul merita sa incerce RATB-ul si sa mai citeasca putin legislatia (spre binele lui, evident  ;D). Este posibil sa merg la politie dupa ce-am facut intelegerea amiabila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce atitudine... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e ori, ori..., nu merg amandoua astea, da' accid tre sa fie usor, o capota, ceva acolo, nu dauna totala , presupun io  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice accident fara vatamare corporala e considerat accident usor.

Intelegerea amiabila e o modalitate de-a sari peste amenzi, luat permisul etc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egzxact  :D Eu nu iert pe nimeni care ma loveste  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mi-e clar ca omul regreta ce-a facut, vorbeste frumos, isi cere scuze si-si asuma toata vina cred ca exista o sansa la intelegere amiabila. Totusi, in noaptea urmatoare accidentului, daca n-am somn si eventual am o pasa proasta s-ar putea sa fac o plimbare pana la politie.

Si nu e o atitudine ciudata domnu' LeChuck, nu-mi plac personajele care trateaza condusul si viata altora in gluma. Sa zicem c-as fi pe motor si nu in masina cand boul nu ma vede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mi-e clar ca omul regreta ce-a facut, vorbeste frumos, isi cere scuze si-si asuma toata vina cred ca exista o sansa la intelegere amiabila. Totusi, in noaptea urmatoare accidentului, daca n-am somn si eventual am o pasa proasta s-ar putea sa fac o plimbare pana la politie.

Si nu e o atitudine ciudata domnu' LeChuck, nu-mi plac personajele care trateaza condusul si viata altora in gluma. Sa zicem c-as fi pe motor si nu in masina cand boul nu ma vede.

Atunci de ce nu a-ti mers direct la politie?

Si eu sunt de acord ca nu e o atitudine "frumoasa" sa te intelegi amiabil si apoi sa vrei sa-i faci probleme doar ca nu si-a cerut scuze cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mi-e clar ca omul regreta ce-a facut, vorbeste frumos, isi cere scuze si-si asuma toata vina cred ca exista o sansa la intelegere amiabila. Totusi, in noaptea urmatoare accidentului, daca n-am somn si eventual am o pasa proasta s-ar putea sa fac o plimbare pana la politie.

Si nu e o atitudine ciudata domnu' LeChuck, nu-mi plac personajele care trateaza condusul si viata altora in gluma. Sa zicem c-as fi pe motor si nu in masina cand boul nu ma vede.

da´de ce bou, dupa experienta mea vacile vad mai prost. chiar am facut un accident cu o (sa zicem) doamna careia i-am demolat fordul fiesta acum vreo 7 ani, ea iesind dintr-o curte la circa 10 metri in fata mea ca si cu ar fi iesit in camp. a iesit panicata din masina cu ochii in lacrimi: "ich hab dich gar nicht gesehen, oh mein gott!!" - adica ca nu m-a vazut -. masina mea fiind la vremea respectiva un susuki samurai negru cu galben. noroc cu bull-baru. si culmea, fara airbaguri, fara nimic, nici macar nu m-am zgariat.si nici macar masina mea. si nu m-am dus la politie nici azi.

ideea era in felul urmator: de ce nu te duci cu "bou" direct la politie, de ce in situatia "ipotetica"...(prietena unei prietene...) vrei sa il faci pe bou pe la spate? nu e parsiv? te razbuni cumva pe boi?

si mersul pe motor ar fi dupa stereotipiile in care unii (mai) cred exact contrariul mersului cu volvo. ;D

numai de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intelegerea amiabila e o modalitate de-a sari peste amenzi, luat permisul etc?

Ca sa-ti raspund la intrebare, Betty, da, intelegerea amiabila este o modalitate de-a sari peste amenzi sau luat permisul. De curand am trecut printr-o situatie de genul asta, vina fiind a mea.

Dar, tot ipotetic vorbind, de partea cealalta a situatiei te-ai pus vreodata?

Stiu, greselile se platesc si eu, una, neipotetic vorbind, as fi meritat cu varf si indesat o sanctiune.

Am putea discuta aici o gramada de situatii si aspecte dar s-ar lungi mult topicul :)

Corect ar fi sa evaluezi pe loc situatia si sa hotarasti tot pe loc daca omul merita dus la politie. Daca nu, lasa-l in pace chiar daca nu esti in cea mai buna pasa  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e cu gura mare si e si vina lui, merita ars, altfel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand il arzi? Atunci , pe loc sau a doua zi, dupa o noapte furtunoasa?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma aveti dreptate, trebuie sa ma hotarasc pe loc.

"Atunci de ce nu a-ti mers direct la politie?" Pentru ca e o situatie ipotetica. Am avut un singur accident si am decis pe loc - am mers la politie.

"Dar, tot ipotetic vorbind, de partea cealalta a situatiei te-ai pus vreodata? " Daca incidentul ar fi grav, adica daca n-as acorda prioritate sau n-as vedea un semafor oricum nu m-as mai urca la volan, deci mi-e indiferent daca e sa mergem la politie. Daca incidentul e mai putin grav, sa zicem ca intru in cel din fata pt ca n-am mai avut timp sa franez, iarasi mi-e indiferent. Timpul pierdut pt mine e mai mic la politie decat la asigurari.

"si mersul pe motor ar fi dupa stereotipiile in care unii (mai) cred exact contrariul mersului cu volvo." Nu cred in treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

teoretic este posibil sa ai un motiv ptr care sa-l reclami a doua zi..de ex fuga de la locul accidentului ptr ca altfel va trebui sa fie si el prezent ....in acest caz e pasibil de dosar penal iar tu va trebui sa dai cu sembsemnatul pe la police referitor la moment, data, CNP, etc...stii tu....

eu zic ca nu o sa-ti iasa ptr ca o sa te intrebe nenea militainul de ce ati venit acum sa reclamati???ati afost in stare de ebrietate la momentul accidentului??? si altele.....

ce alegi????sa simplifici un sistem de rahat din tara asta sau sa te razbuni si sa te plimbi prin tribunale, sectii de politie etc.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am o nelamurire legata de o situatie ipotetica.

Sa spunem ca nu-mi acorda cineva prioritate si facem accident. Incheiem intelegerea amiabila si mergem la asiguratorul la care are RCA vinovatul. Ulterior imi dau seama ca mi-ar placea totusi sa-i ia carnetul si ca individul merita sa incerce RATB-ul si sa mai citeasca putin legislatia (spre binele lui, evident  ;D). Este posibil sa merg la politie dupa ce-am facut intelegerea amiabila?

Eu zic ca te-ai complica. Crezi tu ca daca il pui "pe tusa" cateva luni, in timpul asta va citi legislatia? Nu cred. Din contra. Dintr-un sofer prost e posibil sa ajunga unul si mai prost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la accidentul pe care l-am avut de curand din vina mea, primul fiind in cei 16 ani de condus, parca si eu vedeam existenta a doua tabere . Cei care stiu sa conduca si nu fac accidente si... ceilalti. Situatia este mai complicata pentru ca ceeace intarzie nu inseamna ca nu se va intampla niciodata.  Fiecare situatie este unic in felul lui, discutabil in milioane de feluri, fiecare cu punctul lui de vedere. In cazul meu am dat telefon la 112 de unde mi-au spus ca daca nu sunt victime, nu este necesar sa chemam politia si o putem rezolva pe cale amiabila. Totusi a trecut pe acolo o echipa de politie de la circulatie si au intrebat daca soferul nevinovat apeleaza la ei sau ba. Acesta a intrebat daca are de pierdut sau de castigat , in caz de rezolvare pe cale amiabila, raspunsul fiind negativ, cel care pierdea eram eu. Erau punctele de penalizare,amenda si carnetul pe trei luni. Politistul a mai precizat ca mai tarziu nu se mai poate apela la ei. Asa ca ne-am dus la asiguratorul meu si dupa 2-3 ore de asteptare, facut desene si completat harti ne-am dus fiecare in treaba lui. Asiguratorul pleaca atunci sau stabileste o data cand vede masinile lovite. Dupa o saptamana m-am dus la ei si mi-au dat o dovada cu care pot merge la service. Deci iata am provocat un accident, cel care circula regulamentar s-a ales cu Toyota  Yaris de trei anisori declarat dauna totala , acum asteapta sa vada cat va primi pe masina, ramane cu masina avariata, taximetrist fiind cu jobul dat naibi...o gramada de probleme. Eu ca vinovat am o paguba care ma va costa undeva la 4500-5000 de RON si cam atat.  As mai adauga ca macar fiecare in orasul lui sa stie unde are sediul asiguratorul lui pentru ca in astfel de situatii sa stiti pasul urmator. Conduceti preventiv !  O0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand am fost la politie cu cucoana care m-a lovit (si asta pentru ca nu mi-a acordat prioritate si zicea ca tot eu sunt vinovat, fara sa ia in considerare semnul stop de pe strada dupa care iesise), au mai venit 2 indivizi, dintre care unul cu gura mare, ca l-a lovit altul care a trecut pe rosu. Politistul l-a intrebat pe vinovat, daca isi recunoaste vina, acesta a recunoscut si i-a trimis pe amandoi la intelegerea amiabila.

Din propria experienta (pe care o traiesc acum), va sfatuiesc sa apelati la intelegerea amiabila, chiar daca sunteti vinovat sau parte vatamata. Vinovat se stie de ce: permis, amenda, puncte, timp pierdut

Parte vatamata:

-pentru deschidere dosar de dauna, trebuie sa vina si celalat sofer, chiar daca aveti proces verbal de la politie. Acel sofer trebuie gasit si va veni cand si daca are el chef (deci zile pierdute)

-apoi asiguratorul face o cerere catre politie pentru eliberarea duplicatelor dupa declaratiile partilor. Acestea dupa lege trebuie truimise in maxim 30 de zile, dar daca nu le trimit, cine ii poate trage la raspundere pe politisti? (deci inca 30 de zile)

-apoi se va ocupa cineva de dosarul dumneavoastra.

Prin urmare, daca doriti sa mergeti la politie, ar trebui sa aveti timp si o alta masina cu care sa va deplasati, in cazul in care cea implicata in accident este prea avariata. La constatarea amiabila, se face pe loc poze la cele doua masini, vinovatul isi recunoaste vina, se face formularul si se poate da drumul la dosar si astfel se castiga cateva zeci de zile bune :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

like I told U , betty

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pentru deschidere dosar de dauna, trebuie sa vina si celalat sofer, chiar daca aveti proces verbal de la politie. Acel sofer trebuie gasit si va veni cand si daca are el chef (deci zile pierdute)

-apoi asiguratorul face o cerere catre politie pentru eliberarea duplicatelor dupa declaratiile partilor. Acestea dupa lege trebuie truimise in maxim 30 de zile, dar daca nu le trimit, cine ii poate trage la raspundere pe politisti? (deci inca 30 de zile)"

Astea sunt valabile numai la carpatica si alte firme de teapa lor. In septembrie am avut un dosar la alliantz si s-a rezolvat imediat, fara nicio intelegere amiabila.

Te asigur ca si daca faceai intelegere amiabila, carpatica gasea un alt motiv sa nu-ti deschida dosarul. Iar timpul pierdut la politie e mult mai mic fata de cat se pierde la asigurator pt ca la politie nu sunt cozi. Repet, daca sunt vinovata intr-un accident prefer politia, pt mine e mult mai putin timp pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am fost la astra cu pv-ul de la politie am dat si copia

dupa asigurarea individului si asta a fost tot, mi-a facut dosarul

pe loc si m-am dus cu el la service, nu a fost necesara prezenta

lui, importante sunt actele cerute de asigurator - in special pv-ul

in original si copia dupa asigurarea lui - daca nu ai copia asta, atunci

cred ca trebe sa vina el la intocmirea dosarului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am o nelamurire legata de o situatie ipotetica.

Sa spunem ca nu-mi acorda cineva prioritate si facem accident. Incheiem intelegerea amiabila si mergem la asiguratorul la care are RCA vinovatul. Ulterior imi dau seama ca mi-ar placea totusi sa-i ia carnetul si ca individul merita sa incerce RATB-ul si sa mai citeasca putin legislatia (spre binele lui, evident  ;D). Este posibil sa merg la politie dupa ce-am facut intelegerea amiabila?

Câtă vehemenÅ£ă malefică din partea acelei categorii a cărei prezenÅ£ă la volan este chestionabilă, ale cărei motto-uri sunt "Acum mă doare capul", "Nu-Å£i da drumul înăuntru", "Dacă mă mai loveÅŸti o dată, te părăsesc", "Nu înÅ£eleg ce vă atrage la lesbiene" etc.

Părerea mea este că o femeie care urcă la volan ar trebui să dea 25% din venit statului, pentru incompetenÅ£ă. Eu m-am săturat să văd la volan tot felul de încruntate ÅŸi încordate, mai ales dacă sunt ÅŸi blonde, grase ÅŸi cu coÅŸuri... vreau să fie relaxate, să zâmbească, să-mi acorde prioritate ÅŸi când nu trebuie, cu cotul scos pe geam ÅŸi cu Å£igară în colÅ£ul gurii... Vreau toate astea pentru că am maÅŸină "meseriaÅŸă" ÅŸi pentru că sunt superior la capitolul forÅ£ă fizică.

Pentru situaÅ£ia ipotetică descrisă, eu aÅŸ sugera persoanei respective să-ÅŸi facă o operaÅ£ie de chist ovarian (luteal), într-o clinică privată în care se pun ÅŸi ţâţe de silicon ÅŸi să se gândească ce bine ar fi pentru omenire dacă nu ÅŸi-ar fi luat permisul de conducere printr-un procedeu denumit de ea f'laÅ£ie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu esti intreg la minte? Vad ca imi cauti toate postarile. Chiar n-ai altceva mai bun de facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehehehehehe... cum te simţi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr, exista pe aici oameni care chiar au posibilitatea sa iti curme un pic din avantul forumistic.

Take a chill pill si revino-ti. Nu e loc de contre personale pe un forum. Hai noroc si sa ne vedem cu bine la urmatorul tau sondaj.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Câtă vehemenÅ£ă malefică din partea acelei categorii a cărei prezenÅ£ă la volan este chestionabilă, ale cărei motto-uri sunt "Acum mă doare capul", "Nu-Å£i da drumul înăuntru", "Dacă mă mai loveÅŸti o dată, te părăsesc", "Nu înÅ£eleg ce vă atrage la lesbiene" etc.

Părerea mea este că o femeie care urcă la volan ar trebui să dea 25% din venit statului, pentru incompetenÅ£ă. Eu m-am săturat să văd la volan tot felul de încruntate ÅŸi încordate, mai ales dacă sunt ÅŸi blonde, grase ÅŸi cu coÅŸuri... vreau să fie relaxate, să zâmbească, să-mi acorde prioritate ÅŸi când nu trebuie, cu cotul scos pe geam ÅŸi cu Å£igară în colÅ£ul gurii... Vreau toate astea pentru că am maÅŸină "meseriaÅŸă" ÅŸi pentru că sunt superior la capitolul forÅ£ă fizică.

Pentru situaÅ£ia ipotetică descrisă, eu aÅŸ sugera persoanei respective să-ÅŸi facă o operaÅ£ie de chist ovarian (luteal), într-o clinică privată în care se pun ÅŸi ţâţe de silicon ÅŸi să se gândească ce bine ar fi pentru omenire dacă nu ÅŸi-ar fi luat permisul de conducere printr-un procedeu denumit de ea f'laÅ£ie...

  Nu pot sa cred. 24000000.gif Pe fiecare forum tre' sa existe cate unul ca tine? Cre' c-ati putea sa va faceti un club al vostru, privat. 

Pfff, si cand te gandesti ca imi parusesi un tip ok. Da' e drept ca nu-s demult pe forum. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce dracu e cu frustrarile astea Heim? Nu mai posta ineptii din astea ca ne deranjeaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0