ioannes

Proces Verbal

5 posts in this topic

Sal,de curand am o ruda care s-a intalnit cu Poliţia.A luat amenda <ahttp://www.volvo-club.ro/uploads/emoticons/default_sad.png' alt=':('>((.O intrebare as avea:la rubrica OBSERVATII din PV se completeaza de organ sau de cel ce ia amenda.Caci politistul nu a vrut sa completeze nik si nici pe varul meu să-l lase sa scrie ceva acolo.Si-a laut amenda ptr stationare in loc interzis insa statia aceea de autobuz este nesemnalizata si de la o vreme nici facultativa nu este,la modul la care autobuzele nu mai opresc acolo ci doar un maxi-taxi din cand in cand.As vrea sa stiu cine naiba completeaza rubrica de obseratii din PV sa stiu ce sa-i zic.

Postare editată astfel încât să nu contravină Regulamentului forumului

Edited by HEIMÐALLR
exprimare neadecvată

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca sunt observatii, logic ca le completeaza contravenientul. Normal trebuia sa-l puna pe var sa scrie ca nu are obiectiuni si sa semneze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca sunt observatii, logic ca le completeaza contravenientul. Normal trebuia sa-l puna pe var sa scrie ca nu are obiectiuni si sa semneze.

ia dat sa semneze ,nu la lasat sa scrie la obs nimik.varul meu na semnat,da sa gasit cnva sa semneze in locul lui (faza cu martorul) si tot sia laut amenda.ma mir ca ia dat o copie dupa amenda,asa macar se poate duce sa o conteste.nu e vba de bani da e vba ca politia isi cam face de cap.

Postare editată astfel încât să nu contravină Regulamentului forumului

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

In PV trebuie sa semnezi la rubricile: MENTIUNI (unde scri daca ai sau nu alte mentiuni si semnezi), AM LUAT LA CUNOSTINTA si INSTIINTARE DE PLATA. In cazul in care semnezi doar AM LUATR LA CUNOSTINTA si la restul nu mai semnezi, nu mai poate sa puna martor sa semneze in locul tau. Cu acel PV cu o singura semnatura poti merge sa faci contestatie si chiar reclamatie la sectia la care este acel "organ", unde va trebui sa dea explicatii de ce este o singura semnatura pe PV. Daca ai luat la cunostinta despre amenda/PV nu inseamna ca esti si de acord cu ea, de aceea este si rubrica de observatii, iar martorul care semneaza in prezenta ta este un martor mincinos, deoarece trebuie sa i se aduca la cunostinta, motivul refuzului semnarii procesului verbal. Iar daca tu ii spui ca semnezi cu conditia sa te lase politistul sa scri obiectiile, el nu are voie sa mai semneze. In alta ordine de idei, poti suna la 112 si sa ceri sa vina un alt echipaj de politie (superiorii acestuia), pentru ca acesta face abuz in serviciu si nu-ti da voi sa scri obiectiile in PV. Aceste apeluri sunt inregistrate si la contestatie pot fi folosite ca probe. Spui prin telefon numele politistului, numarul de pe ecuson si numarul masinii, iar ei sunt obligati sa trimita un alt echipaj. Daca nici aceia nu rezolva problema suni din nou si ceri altul, pana vine toata politia la fata locului si iese un mic balci si tot iti vei crie obiectiile la un moment dat, dar cea mai buna varianta este cea cu o singura semnatura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa rezolvat problema.a venit cu un avocat la sectie si au lasato baietii moale.Asa e in romania ce sai faci...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now