ioannes

Rugina

3 posts in this topic

Sal.Am o intrebare cu privire la rugina.Pe al meu volvo 440 am 2 puncte care nu vor sa iasa de nici o culaore.1 la aripa spate stanga si a 2a la luminile de la nr de inmatriculare dreapta.mentionez ca au cam 0,5-1cm patrat si mie frika ca or sa se extinda.Am dat cu smirghel decapant grund si vopsea.de 2 ori peste amandoua ,de amanoua ori a iesit de dedesupt.Daca am omis vreun procedeu sau vreo substanta ce trebuia aplicata va rog sami ziceti.

2.La oala de la roata de rezerva(situata in portbagaj) tabla a inceput sa se fisureze,lucru cudat ptr ca nu e ruginita!!!.sa o inlocuiesc sau sa iau alta(presupunand ca gasesc la dezmembrari)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o solutie, feruginol ii zice, se aplica cu pensula si transforma rugina intr-o chestie gri care se poate chitui/slefui/vopsi. Sau cauta asa ceva http://www.fertan-shop.de/, sunt o gramada de produse de la alte firme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o solutie pe care am luat-o de la Practiker (o sticluta mica de vreo 100-150 ml si care costa cam 32 de lei) care opreste raspandirea ruginii si o transforma in metal - nu mai retin numele, era neamteasca in orice caz! Functioneaza foarte bine, am testat-o si chiar asta face: prin reactii electro-chimice rugina se transforma in ceva asemanator cu zgura ramasa dupa sudura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now