Sign in to follow this  
Followers 0
SMD

Zgarietura urata pe capota

6 posts in this topic

Buna,

Findca suntem in Romania si Bucurestiu e plin de oameni nervosi (ca sa nu zic altfel) am gasit masina (S40, 2001, verde metalizat) cu o frumoasa zgarietura pe capota. Nu e o zgarietura mica, a apasat tzaranul de cred ca a luat si din tabla.Are aprox. 20 de centimetri.

Iara eu "deshtept" am incercat sa o rezolv cu un spray care m-a ajutat foarte bine la bara de potectie spate, cand m-a sters unul. Atunci nu s-a vazut chiar nimic  Acum in fatza, pe capota am facut-o de porc, in loc sa ma duc la Casco... de lene, ca o rezolv eu asa. Sfatul meu: nu faceti ca mine.  ;D.

Ce vreau sa intreb imi da cineva un sfat de cum pot rezolva zgarietura cat mai ieftin? Nu cred ca mai pot merge la Casco dupa ce am mazgalit-o. Cred ca spray-ul se poate sterge cu benzina, asa mi-a zis cineva...

Merci de orice informatie si regret ca programul nu imi permite sa vin la intrunire. O mica vacanta nu mi-ar fi stricat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde f f f mult de adancime.

daca este metalul zgariat atunci nu ai decat kitul de reparatii la indemana.

daca este numai vopseaua atunci se poate rezolva cu un polish abraziv (un fel de luctruit dar care nu se face cu pasla ci cu o tesatura ca panza de sac asa, care ia tot ce inseamna praf, ceara, impuritati, pete de ulei, gudron si orice altceva mai este peste stratul de lac) pe toata dimensiunea apoi vopsesti zona zgariata apoi lac si la urma iarasi polish normal de ala de dupa ceara. Cel putin la noi asa se face dar banuiesc ca si garajele de acolo au la indemana scule de lustruit si lacuit, nu e o operatie care sa necesite scule ultra super.

vopsea si lac gasesti in kitul de la volvo (sunt doua tuburi cu 15 ml fiecare, 15usd kitul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie degresata, matuita, chituita si apoi 2 straturi de vopsea si 2-3 de lac. Daca ai fi in Brasov te-ar costa 400 ron, in acest pret fiind inclus totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@smf.ro kitul de reparatii de la volvo de unde il iau? Ca daca ma ajuta il iau sigur, dar vreau sa stiu sigur daca ma scapa de zgarietura. Am fost la service-ul MIT ca e langa mine si a zis ca imi face toata capota la 350 lei. E OK ca pret, dar ma gandesc ca daca ma descurc cu Kit-ul de reparatie acum o sa ma salveze si alta data, ca de zgarieturi nu duc lipsa  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kitul il gasesti la reprezentanta

sunt 2 tuburi unul cu vopseaua originala si altul cu lac, fiecare are o pensulica finuta ca sa te ajute (18ml fiecare, este arhisuficient sa-ti faci masina) trebuie doar lucrat cu grija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0