Luci_S80

Anvelope vara pe 17 la S80

10 posts in this topic

Salutare tuturor,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu 2 chestii:

1. trebuie sa imi schimb anvelopele de vara ca sunt uzate rau. Momentan am pe masinia 225/50 R17 si ma bate gandul sa imi pun 245/45 R17.

Stiu, in cartea tehnica srie ca se pot monta, dar intrebarea este: nu freaca in contraaripa la viraje, sau la bracaj maxim?

Cu cele de iarna am cam gresit putin ca le-am luat 225/55/R17 si la bracaj maxim freaca putin si din cauza asta nu vreau sa ma patesc iar si cu astea ca si asa sunt scumpe rau.

2. Dupa pererea voastra, care sunt cele mai bune anvelope de vara care merita cumparate ca raport calitate/pret?

Va multumesc la toti anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dezamagitor... :'(

sincer ma gandeam si speram sa gasesc ceva ajutor pe forum, dar din pacate se pare ca m-am inselat.

multumesc "vita_fresh" pentru link - chiar m-a ajutat sa ma horatasc ce anvelope sa imi iau....

pana la urma am sa raman la dimensiunile actuale pe care le am pe masina - 225/50/R17.

Nu vreau sa risc sa pierd niste bani aiurea.

Va multumesc tuturor pentru nimik (cu exceptia lui "vita_fresh ")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule, multi citesc sectiunea masinii pe care o au EI. Nu inseamna ca toti citim TOATE subiectele, sau mai mult, avem si timp sa raspundem. Asta asa ca fapt divers, inainte sa arunci cu noroi in oamenii de pe un forum unde exista mai multa intrajutorare decat pe altele. Pot sa afirm ca nici tu nu ai citit de "operatiunile de salvare" din ultimele doua zile. Sau poti considera ca are cineva ceva cu tine si gata... Suntem rai si nu vrem sa te-ajutam

Ete ca fac o exceptie de la grupul asta de oameni "rai si indiferenti" si-ti spun... NU, nu poti pune 245-uri ca latime. Cele mai mari limitatoare de bracaj sunt pentru anvelope de 225, orice e mai lat, iti va freca la bracaj maxim in contra-aripa de plastic. Exista 3 tipuri, pentru 205, 215 si 225, de culoare alba, albastra, si neagra (parca, daca nu ma inseala memoria). Cu timpul acestea se uzeaza si chiar daca ai limitatoare sa zic de 225, in timp cauciucurile vor incepe sa iti frece in interior, chiar daca dimensiunea aleasa este cea corecta. Solutia - se schimba, costa 180RON ambele, si nu se gasesc decat pe original.

Pe spate poti sa-ti pui mai late, dar nu vad la ce te-ar ajuta, ca nu faci curse cu S80-ul ala, ca sa nu mai spun ca iti va creste consumul in mod inutil.

Restul este alegerea ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare, m-a luat harnicia pe dinainte si n-am vazut ca ai modelul nou. M-a corectat pe mess BogdanG, asta ca sa vezi ca lumea chiar citeste ce scrii.

Uita-te daca ai sau nu limitatoare de bracaj, daca da, altele... pe dimensiunea pe care vrei sa pui noile anvelope !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer e fascinanta intrebarea, e ca si cum ai intreba daca apa are H2O in dumneaei  .

Pai din moment ce Volvo pune pe aceasta masina anvelope 225/50 R17 si 245/45 R17 nu vad de ce ar freca pe undeva si te mai si miri ca 225/55 R17 freaca, pai cum sa nu frece daca este cu 4% mai mare decat ce trebuie pus .

Nici eu nu-mi multumesc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer am pus cauciucuri putin mai groase decat scrie in cartea tehnica....pe spate 245/40/18 si pe fata 225/45/18 si nu freaca nicaieri...inca as putea pune mai groase putin, daca as dori, dar e ok asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai alta masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc la toti pentru raspunsurile date.

imi cer scuze daca am ofensat pe cineva, nu asta era intentia, dar sincer ma asteptam la niste raspunsuri mai rapide de o saptamana, mai ales ca vedeam ca mesajul fusese citit de vreo 73 de ori si nimik....asta e...data viitoare nu ma voi mai grabi asta tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A durat ceva pana ne-am dat seama ce masina ai ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now