Sign in to follow this  
Followers 0
mihai845

accident/incident. cat de repede se repara?

17 posts in this topic

Salut!

Ieri pe DN1 am lovit un caine. N-am putut sa-l evit.

Rezultatul: bara, aripa, far + cateva elemente de plastic

Din fericire am CASCO dar aveam cateva intrebari legate de reprezentanta Volvo - Otopeni:

- sunt pe lista agreeata de Generali Asig.?

- cat dureaza o asemenea reparatie? din ce mi-am dat eu seama ar fi doar de inlocuit 2-3 elemente... fiind vorba de far/bara/aripa poate nu e nevoie sa le comande si le au...

post-3939-12877880516786_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fii fericit...de cateva saptamani Primus are decontare directa cu Generali.

De durat nu stiu cat dureaza la tine, dar cu siguranta piesele trebuie comandate si dureaza cam 10 zile pana ajung.

Maine duc si eu masina in service pentru reparatie. La mine e vorba de oglinda stanga, aripa, portiera ambele stangi si bara spate si au trebuit comandate.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol dar ce patisi de ai stricat atatea.va rog amandoi dupa ce se rezolva problema pe casco sa va uitati pe factura sa ne ziceti cost reparatii(defalcat daca se poate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mare lucru... depasire defectuoasa, ca sa zic asa  :-X

Si eu sunt curioasa de costuri...Noroc (,) ca voi avea ocazia sa vi le impartasesc  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi!

Buna vestea cu Generali. Tot la Generali ai asigurarea? Cat a durat completarea dosarului? Te-ai dus la reprezentanta dupa ce ai avut dosarul de casco sau te te-ai dus inainte sa castigi timp?

Inseamna ca reprezentanta comanada piesele in toate cazurile. Cred ca tin pe stoc doar consumabilele...

Acum stiu ce planuri sa-mi fac cu masina.

Si eu sunt curios de costuri. La mine trebuie schimbate obligatoriu bara si farul. Nu stiu daca o sa schimbe si aripa care e stramba si ar putea fi chituita. Eu as prefera sa o schimbe.

Va urez deplasari fara evenimente! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tot la Generali. Constatarea o faci in Plevnei:

http://www.generali.ro/daune/auto.htm#unu

Am stat cam 2 ore pe-acolo, foarte de treaba baietii.

Mergi apoi la Primus pentru reconstatare, dupa care te programeaza ei pentru reparatie. 10 zile ai sa mergi cu masina asa, bine ca e ...pe roti :)

Succes cu aripa, poate iti dau acceptul cei de la Generali sa o schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faru stiu ca i aprox 11mil

Share this post


Link to post
Share on other sites

si un far cu xenon, la primus...costa.....2400ron :wow:, am intrebat eu de curiozitate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fericitule, la mine este 4200RON si la XC60 este 10000RON ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Laura

Daaa n-am probleme ca ale tale... Am si zis in titlu ca a fost accident/incident. Am scapat usor. Merg cu ea asa si un an de zile, dar daca tot am platit casco de ce sa nu o repar.

Chiar daca cei de la asigurari nu or sa-mi dea inlocuire de aripa cei de la service au cuvantul final. O sa vad. Nu as vrea sa o chituiesc pt ca in timp (nu dupa un an  ;D) apar inevitabil probleme...

O sa vad cat va fi toata reparatia pt ca apoi e bine sa faci reintregire de polita ca sa nu ai dureri de cap ulterior...

Apropo, stie cineva, pt. cei cu daune, cu cat ne va creste asigurarea la anul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

11mil am gasit...dar normal cu lupa si halogen.cel cu bixenon si sa mai fie si adaptiv ma gandesc ca ajunge si la valoarea unui logan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

incercati sa cereti cotatii de pret pe site-uri din Suedia....pe mine m-a ajutat un coleg de munca care vb daneza si e incalcitura mare cu limba asta...

sa vedeti preturi la ei..........in Romania iti incarca cu peste 300%....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ thor4ever unde ai gasit cu 11mil? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Service auto,  am preturile cele mai mici posibile.incepand cu 250 ron elementul de vopsit

    - ofer Calitate , viteza de executie a lucrarilor si seriozitate maxima

        -  polishari totale sau partiale ale masinii, farurilor, stopurilor.

      numar telefon : - 0720.068.518    0768.220.036 Eremia Petre

                                    Bucuresti sector 3

        preturile se negociaza la fata locului la vopsire integrala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Ieri pe DN1 am lovit un caine. N-am putut sa-l evit.

Rezultatul: bara, aripa, far + cateva elemente de plastic

Din fericire am CASCO dar aveam cateva intrebari legate de reprezentanta Volvo - Otopeni:

- sunt pe lista agreeata de Generali Asig.?

- cat dureaza o asemenea reparatie? din ce mi-am dat eu seama ar fi doar de inlocuit 2-3 elemente... fiind vorba de far/bara/aripa poate nu e nevoie sa le comande si le au...

nu pare de caine?

cum s-a intamplat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

- cat dureaza o asemenea reparatie? din ce mi-am dat eu seama ar fi doar de inlocuit 2-3 elemente... fiind vorba de far/bara/aripa poate nu e nevoie sa le comande si le au...

Depinde cine face comanda pt piese, pt ca nu prea le au pe stoc; asiguratorul cauta mai ieftin si dureaza ceva mai mult, in plus daca la demontarea celor defecte  se mai gaseste ceva stricat, urmeaza alta comanda; la mine a tinut toata treaba cam 40 zile, timp in care mi-am ros unghiile, am injurat ratb-ul si am visat ca a disparut mashina din service  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0