claudios60

fluierat la roata

8 posts in this topic

Buna am un fluierat la roata fata stanga.poate fii un rulment?se aude cand merg la 30-40 km/h.si las geamul jos altfel nu se aude si sunetul nu este continu. Mai precizez ca intre 120-140km/h am vibratii in volan. Am echilibrat rotile cauciucurile sunt noi.ce ar putea fiii?.un salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca inainte nu facea, atunci clar sunt cauciucurile. mai ales daca sunt ceva chinezesc/calitate indoielnica. aceeasi problema am avut-o si eu. cu cauciucurile de iarna (maxxis) - asa am cumparat masina- intre 120-140 vibra volanu´ ca nu stiu ce. cu cauciucurile de vara nu mai vibreaza absolut nimic, in schimb, trage dreapta.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu zic ca e de la cauciucuri . daca era de la rulment era invers ,  se auzea inauntru si afara nu  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei sa verifici rulmentii pe fata ridica masina pe cric si tii mana pe arc cand invarti de roata,daca vibreaza arcul cat de putin e de la rulment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna am un fluierat la roata fata stanga.poate fii un rulment?se aude cand merg la 30-40 km/h.si las geamul jos altfel nu se aude si sunetul nu este continu. Mai precizez ca intre 120-140km/h am vibratii in volan. Am echilibrat rotile cauciucurile sunt noi.ce ar putea fiii?.un salut

Daca fluieratul seamana cu un tiuit nu mai ai vaselina la rulmentul respectiv sau veche si uscata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut de doua ori probleme cu rulmentii de la roti.

Daca huruie in interior incepand de pe la 40 -50km/h si daca atunci cand iei viraj dispare huruitul, rulmenti se cheama.,

Daca nu, ar putea fi anvelopele, Daca anul trecut ai avut aceleasi anvelope si nu ai avut zgomot suparator, atunci ar putea fi rulmentul de la roata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult pentru raspunsuri.inainte sa schimb cauciucurile vibra la fel aveam PIRELLI P6000.Am echilibrad rotile de ma-m saturat am verificat bucsile si mecanicul a zis ca totul este ok.dar ca poate fii o janta indoita care ma costa 150 e.ar mai fii o posibilitate sa merg la reprezentanta care ma costa fffff scump.multumesc pentru ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

una e scartaitul si alta e vibratia ...  incearca cu alte jante . jante originale pt masina ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now