krys26bn

probleme sunet motor s40 - va rog ajutor

8 posts in this topic

salut pe toti volvistii.... am si eu un volvo s40 din 2001, 1,9 D de 102 CP si are un sunet ciudat la motor , mai ales in partea unde este cureaua de transmisie. am schimbat cureaua , role , toate le-am verificat si nimic. mai jos vreau sa atasez si un filmulet cu respectivul sunet ( cineva mi-a zis ca ar fi vorba despre rola de la alternator !!!!! posibil ?

2. a doua problema ar fi ca imi curge ulei pe la un furtun , atasez poza si aici

Va rog ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce fel de sunet.

2.Ala un furtun care duce la turbina / ii egr ul la cr? ca nu mi dau seama ???

3.Ii posibil sa fie rola de la alternator / intinzatorul.De obicei rola ii .Cel mai bine da cureau jos si invarte de rola,daca face galagie schimb o :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 baraitul  poate fii de la ambreajul de la allternator desfa cureaua

si vezi fulia de la alternator pe un sens de rotatie ar trebui sa merga si pe celalalt sa blocheze

(dar trebuie blocat rotorul bagi in alternator in partea din spate ceva nemetalic la palete numai sa-l blochezi sa poti verifica ambreajul cu mina

2 din poza cred ca -i EGR -ul vezi da jos curatal la montare pune un pic de silicon daca tot vurge sa nu fie corpul uzat la iesirea de la actuator si acolo sa-ti curga

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru sfaturi, am sa dau jos cureaua si am sa vad .

inca odta ms pe sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se auzea un zgomot ciudat,au schimbat rola de la alternator ,acum este in regula.Dupa ei ,cam 100000km maxim dureaza rola aia si tre sa o schimbi.Nu e pericol sa ramai pe jos, dar e un sunet enervant.De ulei nu stiu ce sa ti spun,dar daca pierde mult mai bine ai merge la mecanic sa vezi ce e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi curgea ulei pe la capacul de la baia de ulei si se raspandea pe tot motorul, dus de curentul de aer, vezi sa nu fie de acolo; nu am inlocuit capacul, l-au reparat baietii de la service din str. Negostina; mai inainte am avut si un furtun sectionat, se pierdea ulei si pe acolo, cauta si apasa pe toate furtunele la care ajungi, daca e vreunul, se vede usor, bafta; cu zgomotul nu stiu asa ca nu ma bag    :toothy2: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveam È™i eu ulei pe acolo. Am curăÈ›at galeria È™i EGR-ul È™i acum e curat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now