Sign in to follow this  
Followers 0
ipo

Problema sigurante

4 posts in this topic

Salut!

Ieri am incercat sa imi montez o antena electrica pe masina. Faptul ca n-am reusit e altceva, dar dupa toata operatiunea am constatat ca nu imi mai functioneaza inchiderea din telecomanda si radioul. Am merificat in manual la capitolul sigurante, ca m-am gandit ca am facut vreun scurt la firele de alimentare ale antelei si am ars siguranta. Intr-adevar, exista o siguranta in tabloul de sub capota motorului (nr 5) care raspunde de antena, radio si inchidere. Problema e ca siguranta nu iese afara cu scula speciala din compartimentul de sub volan. Face parte dintr-un modul de 3 sigurante. Nu stiu cum demontez totusi modulul, ca sa o schimb si mi-e frica sa trag prea tare de el sa nu stric ceva.

Stie cineva cum se schimba siguranta respectiva? Daca e nevoie diseara ii fac si poze.

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Baga o surubelnita mica si plata sub plasticul ala galben in care sunt acele 3 sigurante si cu o mana trage de plastic in timp ce cu surubelnita o ajuti putin.

Dupa ce iese mai sus plasticul galben, scoti siguranta cu "clestele" special.

Data viitoare mai bine scoti borna "-" de pe baterie, asa scrie si in vadis.

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de raspuns, banuiam eu ca asta trebuie sa fie, dar mi-era frica sa nu raman cu plasticul ala in mana rupt. Si asa imi ajunge ca pe amarata aia de siguranta este si radioul, de ma plictisesc de moarte acum in orice drum prin oras!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin, am rezolvat problema cu ajutorul lui robi de mai sus.

Am saltat modulul cu surubelnita, a iesit pana la jumatate, apoi am scos siguranta cu scula speciala. Siguranta no 5, cea care trebuia sa fie raspunzatoare de [roblema, parea intreaga, in schim cea de deasupra ei era arsa. Probabil ca cele 3 (de fapt doar 2 in cazul meu, pentru ca una era de la un echipament optional pe care nu il am) erau legate in serie. Am inlocuit siguranta arsa si totul merge perfect. A trebuit insa sa reintroduc codul de la CD-player (din cauza ca scosesem borna de la baterie).

Multumesc prietenilor de pe forum care m-au ajutat!  :friends:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0