ggaby

Problema lumina faza scurta/faza lunga

7 posts in this topic

Salutare, am trecut de la faruri cu un singur bec (H4) la faruri cu 2 becuri (H7). Problema este ca la farul cu un singur bec faza scurta era un filament si faza lunga al doilea filament. Acuma cand am farurile cu 2 becuri cand trece pe faza lunga imi opreste faza scurta. Eu cum am vazut nu are relee de faza scurta si lunga, comutarea luminii se face direct din maneta de comutare. Din maneta ies fire groase care merg direct la becuri. Stie careva cum se poate fraieri sa imi stea aprinsa faza scurta deodata cu faza lunga? Eu presupun ca ar trebui schimbata maneta, pus o maneta care e conceputa sa tina faza scurta cand se trece pe faza lunga. Poate stie exact careva si poate sa-mi confirme ipoteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu staim ca trebuie facuta o modificare ceva,un releu ???

" Ca idee generala daca ai unul cu 0=stins, 1=pozitii si 2=faruri legi iesirea poz 2 direct la faza scurta. Ar trebui oricum sa ai relee, altfel s-ar putea sa-l topesti (comutatorul). Cel mai simplu e sa pui o dioda care sa comande releul de scurta atunci cand e alimentat cel de lunga. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si asa credeam ca am relee, dar pauza. M-am tot jucat cu comutatorul si nu auzeam nici un clic de releu, nimic. Si cum din comutator ies exact fire groase cum intra si la far ma gandesc ca nu are relee. Am incercat si varianta cu dioda dar apare problema cand nu ai farurile aprinse, adica sunt pe 0, motorul merge, si dai un flash se va aprinde si scurta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai simplu ar fi sa te uiti la un S/V40 dinainte de 2001 care a venit cu faruri clare din fabrica.

Comutatorul nu cred ca difera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema, am legat un releu in felul urmator: comanda de + de la comutatorul de lumini de pe pozitia de lumini de intalnire aprinsa si minusul de la faruri de pe firul care duce la faza lunga. Merge impecabil. Nu este influntata nici comanda de flashuri daca comutatorul este pe 0.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ai montat releul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am releu si este montat in spatele farului din stanga-comutatorul isi trece plusul prin releu iar bobina acestuia este comandata de butonul farurilor de ceata-(eu nu am).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now