claudios60

sunet ciudat la motor

9 posts in this topic

Buna dimineata,cum zice si titlul am un sunet ciudat la motor.sunetul vine de langa tamponul motor de sus.suna ca bazait. Am luat plasticul de pe motor si am auzit sunetul cam pe la al treilea injector,cel care se apropie de filtru de aer.ascultand mai bine parca vine de sub capacul unde cred ca sunt tacheti.daca mut urechea din acel loc nu se mai aude asa tare. Poate sa bata tacheti?sper sa intelegeti ce vreu sa zic, singurul lucru este ca sunetul este ca si un releu care este strica,dar vine din motor,ma mai gandesc ca poate sa fie de la valvula EGR?daca ceva nu se intelege srietimi si va mai informez, o sa incerc sa inregistrez cu telefonul sa vad daca se aude si il pun aici, salut si numai bine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca zici ca e ca un biziit nu pot fi tachetii. Tachetii au o bataie tac tac tac. Biziit in zona care o spui ar putea fi de la vreun injector, supapa de presiune pe rampa ... Mai verifica si da-ne mai multe detalii. Exact zgomotul, se aude tare sau nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e un bazait de la injector .. mai la toate se aude asa cand dai capacul motor jos .. dar cu capota inchisa nu are voie sa se auda ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se aude foarte tare si cu capota inchisa nu se aude.dar se aude mai tare la un injector ca la celelalte am sa ma uit mai bine si va spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca va pricepeti  la sunete ciudate si la mine se aude de la tacheti dar dupa ce ajunge la temperatura ,dupa ce se incalzeste uni mecanici miau spus ca e de la ulei eu ca bou am bagat 5w- 40 si nu castrol 0w- 30 cum trebuia voi ce credeti o fi de la ulei????

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vorbit cu cineva care munceste la volvo si mia zis ca 5w40 daca este castrol sau mobil 1 totul perfec chiar mia zis ca pot sa pun un 5w50.deci acest ulei  este bun fara probleme.dar mai este o problema unde stau eu vara sunt 45grade celsius iar iarna ajunge cateodata la -3 celsius .cum in romania vara ajunge la 35 si iarna la minus 20 poate nu este chiar foarte bun .o sa vorbesc si o sa-l intreb sa vad ce zice,iar despre sunet a zis ca trebuie sa vada masina poate fii ceva de la injectoare.salut si numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa te contrazic putin, maxima de temp la Madrid a fost de 42.2C iar la Bucuresti de 40.3C  iar pe timpul verii Bucurestiul este in Top 5 cele mai calduroase capitale din Europa dupa Atena, Madrid si Roma, iar ca medie anuala pe timpul verii Madridul are 32C iar Bucurestiul are 28C, asa ca este cam aceiasi temperatura.

Daca la noi merge 0W30 nu vad de ce nu ar merge si la voi, mai ales ca este uleiul cel mai bun pe care il pune Volvo in motoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BUna bogdan nu vreau sa te contrazic cu ce zici tu si stiu ca 0w30 este ffffoarte bun dar iti zic pe proprie experienta de caldura de la madrid la televizor zic una si afara este alta .azi de exemplu erau 38 gradde la umbra asa arata masina cateva grade in minus zic eu si azi a fosto o zii destul de inorata,poate ca la bucuresti este destul de cald dar eu aici am vazut 48 grade sunt sigur ca clima din spania este muuuult mai diferita ca in romania.daca vi in vacata pentru cateva zile nu iti poti da seama dar daca traiesti aici de 10 ani iti dai seama ce vreu eu sa zici .SI VA ASTEPT LA MADRID SA BEM O BERE RECE ;D un salut si sa auzim numai de bine.(apropo imi vand masina daca va intereseaza :P)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt sigur ca tu de 10 ani nu ai mai trecut prin Bucuresti vara ;D

Fiecare este liber sa bage in motorul lui ce ulei vrea, uleiul bun insa face diferenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now