Xtrem

Filtru de polen / filtru aer /computer bord ->>> V40

15 posts in this topic

Salutare,

auto  : V40 cu motor 1.8 /85 Kw/ fabricatie 01.1997 /clima semiautomata(buton auto)

va rog ceva sugestii sau recomandari pentru urmatoarele dileme :

1 ) nu am filtru de polen :'( ...veau sa pun asa ceva pe clima din dotare (mai mult pentru eliminarea prafului ce intra in habitaclu)

- a mai facut cineva modificarea ?

- este vre-o solutie viabila? ( ....si nu prea costisitoare?)

2 ) un filtru de aer care sa ajute putin motorul la consum/ putere???

consumul mi se pare cam mare 9 L exterior / 12 L interior Iasi (bujii/distributie/filtre/ulei toate noi / EGR curatat spalat) relanti undeva la 1100 rpm cu soc automat/ ~650 rpm relanti.

3) nu am computer de bord ( ma intereseaza consumul instant si pe trip)

- este vre-o solutie viabila? ( ....si nu prea costisitoare?)

Merci,

Share this post


Link to post
Share on other sites

aprox 50 lei din dezmembrari. un bord cu afisaj info vreo 250-300 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. nu stiu. - eventual schimbat ini intregime blocul cu caloriferul de incalzire cu unul care are lolc pentru filtru de polen.

--- date masina mea:

YV1VW1203VF058143

V40 1.8  BENZINA

AN FABRICATIE : 01.1997

MOTOR : VOLVO B4184S

--- date de la care vreau sa iau tubulatura cu filtru polen :

YV1VW7313YF492223

V40 1.9 D

AN FABRICATIE :12/99

D4912 T2

--- >> Cine are Vadis si /sau experienta sa ma ajute sa imi zica daca tubulatura de plastic imi este suficienta sau mai trebuie si alte piese sa fac aceasta modificare ??? ???

---  >> si aceasta modificare este compatibila intre cele 2 masini  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tie iti trebie doar cutia in care intra si filtrul de polen. Daca masina de pe care o ai are filtru, este de ajuns. Nimeni nu isi poate da seama dupa datele puse aici daca pe masina aia este sau nu filtru de polen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

masina diesel are filtru de polen

ce vreau eu sa stiu este daca tubulatura se potriveste dat fiind faptul ca cea de pe care iau tubulatrura este Diesel si an 99 si a mea este 97 si benzina

si daca mai trebuie schimbat odata cu tubulatura si altceva ( gen calorifere, furtune etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte foarte ciudat consumul tau. Si eu tot din Iasi sunt,masinile noastre sunt aproape identice inclusiv luna fabricatiei.Parerea mea ca nu esti obisnuit cu ea inca. A mea de exemplu nu are catalizator ( s-a spart fagurele ceramic si l-am scos) si totusi am consum mediu 10.4 - 10.7 in oras vara.Iarna imi consuma 11.3 -11.5. In afara daca merg la consum Iasi - Vaslui (de exemplu) am scos consum 6.8 cel mai bine. Cred ca iti stiu masina...e neagra ca si a mea...daca te mai vad prin fundatie am sa vin sa te salut=))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, sunt nou pe aici, va rog, un sfat sau link, poze, orice , .....unde are filtrul de polen un S40, 2003, motor 1,9 diesel ??? Vrea sa-l schimbe un vecin si nu stie unde se afla. Multumesc anticipat. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ie fix sub torpedo ;D

Locatia

Share this post


Link to post
Share on other sites

K, ms, il pun sa se mai uite odata.............ms inca odata. O zi buna. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik2008 : ti-am trimis pm cu o intrebare, a ajuns?? ca la mine nu da nici un "semn" ca ar fi "plecat" un pm spre tine. Ms.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik2008 : ti-am trimis pm cu o intrebare, a ajuns?? ca la mine nu da nici un "semn" ca ar fi "plecat" un pm spre tine. Ms.

Este prezent ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now