alecxica

Upper Engine Stabilizer Mount

10 posts in this topic

Adica tamponul din partea superioara a motorului, atasat de bara de torsiune.

Trebuie să-l schimb ÅŸi împreună cu acesta ÅŸi pe cel din dreapta jos (Right Side Engine Mounting)

Am deschis acest subiect pt ca am gasit destule referinte referitoare la rezistenta foarte scazuta a tamponului superior la S60 pe care unii l-au schimbat chiar ÅŸi de câteva ori. ÃŽn consecinÅ£ă, au apărut tampoane care îl înlocuiesc pe cel original Volvo, fabricate din poliuretan, mult mai rezistent decât cauciucul ÅŸi, în plus, garantate pe viaÅ£ă. De asemeni, tamponul din poliuretan nu necesită unelte speciale pt montaj (pt că a fost fabricat din două piese simetrice care se îmbină în inelul metalic), în timp ce pt montarea ÅŸi demontarea celui original, fabricat dintr-o bucată, este nevoie de o presă specială.

ÃŽntrebarea mea ar fi dacă a folosit cineva acest înlocuitor ÅŸi de unde aÅŸ putea să-l cumpăr ÅŸi eu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Alexica. De la noi de pe forum, "Alex" a schimbat tamponul (are un S60 cu numere de PH), La intrunire ne-am uitat la el si tamponul avea alta forma si rezistenta decat ale noastre..Forma lui era de cub. Eu nu l-am mai schimbat ca....vorba ta pun altul si tot nu tine....imi pare aiurea facut din fabrica. Am cumparat doua tampoane de toba de Dacie si le-am bagat acolo. Stau bine merci acolo si nu mai trepideaza nimic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa o discutie avuta aseara am ajuns la concluzia ca inginerii de la Volvo au facut niste calcule si au luat in considerare anumiti parametri cand au realizat tamponul în felul ăsta ÅŸi din materialul respectiv, aÅŸa încât voi merge în continuare pe mâna lor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum arata tamponul ala la ORICARE VOLVO din 2001-2003 ma indoiesc ca e bine calculat!!!! Si "inginerii" de la VOLVO sunt oameni si nu poate garanta nimeni ca nu sunt supusi greselii.... Mai mult decat atat, masina asta e SEDAN pentru autostrada si drumuri bune ...nu pentru ce avem noi....daca l-ar fi calculat pentru alte conditii de trafic (gropiile cat casa de la noi din asfalt) poate ca ar fi rezistat. Oricum sa stii ca cel de sus e solicitat la franare/accelerare cel mai mult.... Vii tare vezi groapa si franezi brusc... Te enervezi si iar o calci....La ei nu prea se intampla asa ceva...deci cum zicea Midnight.... intotdeauna este loc de o imbunatatire.....Oricum cred ca stii ca garantia data de Volvo Romania e mai mica pentru noi decat cea din afara..... cu 50%  ;D

Nu contest calculele "Volvo" ci spun ca variabilele si conditiile din RO NU LE-A LUAT NIMENI IN CALCUL!!!!  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi chiar culmea sa le ia, oricum ca si piata de desfacere Romania pentru ei e la curu' statisticilor.

Interesant e insa ca masina mea a venit direct din Germania cu tamponul ala rupt. De fapt aia a fost prima investitie in funduletzul ei, tzuco tata  >:( >:(.

La modelele pana in 2004 e problema asta, dupa au rezolvat-o baietii cu un alt tip de tampon ceva mai rezistent.

Tamponul pus de mine e luat dupa codul din Vadis si e facut de FEBI. Am vreo 20k cu el si nici vorba de crapaturi sau uzuri in cauciuc. Daca merita schimbat hotarati voi, eu unul nu consider ce e investitie inutila.

Inginerii de la Volvo sunt si ei oameni si implicit supusi greselii. Daca e Volvo nu inseamna ca e perfect ( luam exemplul bordului care e pe departe cea mai proaasta si mai defectuoasa piesa din masina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat tamponul, mi l-a adus in seara asta Midnight Caller, pret 220 ron si l-am si montat intr-un sfert de ora. MISIUNE INDEPLINITA, până vine ÅŸi tamponul din dreapta jos pt ca ÅŸi ăla s-a rupt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E aceeaÅŸi piesă, cum a ieÅŸit maÅŸina din uzină. Am renunÅ£at la ideea de a mai căuta acel tampon de înlocuire din poliuretan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi am cumparat si tamponul din dreapta jos (engine mounting right side - 8624757) cu 145 ron, un pret f.mic, după ce nu am obÅ£inut decăt scoruri între 170 teoretic ÅŸi 270 ron. L-am cumpărat de la AutoKarma prin magazinul virtual, dar pt asta voi adauga un topic la sectiunea pt magazine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super ! Eu chiar nu am reusit sa gasesc, imi pare rau !!! De curiozitate, ce marca e tamponul ?! Hutchinson ? Swag ?

Later edit : Am vazut mai tarziu ca era FEBI. Intr-adevar l-ai luat ieftin, dar ma intreb (fara sa fiu snob), de ce oare Lemforder si Swag sunt inca o data aproape la pret ? Nu vreau sa cobesc, Doamne fereste, dar sa vedem cum se tine mititelul, eu in general prefer sa iau ceva mai scumputz.

Dar din nou e o parere personala :) Astept urmatoarea comanda ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now