catalinfcs86

propun un topic "anti-bisnitarii" de masini

43 posts in this topic

spre exemplu eu mi-am vandut masina in urma cu 30 de zile, am vandut-o la 288.000km ea apare acum pe autovit cu 188.000 , masina era din 2002 si apare ca e din 2003 + multe alte dotari inexistente scriu aici si numerele de telefon ale celui cui am vandut-o in speranta ca doritorii de masini SH vor cauta cu google numarul de telefon si vor gasi aceste posturi.. sper sa aveti si voi cate ceva de pus pe aici macar asa mai eliminam din oamenii cu ceafa lata si maslinii ce nu le place munca ci doar bisnita asta e nr de tel. al vanzatorului0729403336 : 0765988870

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce om sanatos la cap cumpara de pe Autovit? Oricum, bun subiectul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vrea sa cumpere un Volvo bun nu trebuie decât să-l testeze la reprezentanta, acolo se vede clar ca are km manariti È™i dacă nu se vede ca e făcut cu cap tu uiÈ›i la diverse uzuri .

Oricum din cate È™tiu maÈ™ina ta avea probleme la cutie, asemenea maÈ™ină se vinde greu.

Eu de exemplu pot verifica un S60 È™i îmi dau seama clar dacă e manarit sau nu la km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohoooo, la fel am patit si eu cu Golful 3. La 2 zile dupa ce l-am vandut la Braila a aparut pe autovit cu 120.000km (de la 300.000), proprietar unic (desi eram al III-lea) si un an in plus la fabricatie. L-am sunat pe ala si m-a rugat sa sterg anuntul meu de pe autovit ca se vedeau diferentele (de fapt asa am aflat si eu ca ma suna lumea sa ma intrebe de ce dracu aceasi masina apare diferit). I-am zis sa fie sanatos ca eu il las inca o luna pana expira acolo si e treaba lui la cine da teapa.Ah si a pus in plus 1000E fata de pretul care mi l-a dat mie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestiunea cu km. am mai spus-o dar o repet. Nu e problema ca are km dati inapoi ca motoarele astea merg. Dar ma deranjeaza ca te induc in eroare si nu stii cand trebuie sa schimbi distributia sau alte consumabile vitale. Atunci e teapa clara. Dar in continuare ramane chestia psihologica la romani cu 100.000km (cred ca de la setul de Dacia se trage), sau am vazut la Passat din 2009, avea 130.000km in bord si real 170.000km. Cred ca si 150.000km e tot prag psihologic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa era si Golful meu 4, a fost cumparat din GERMANIA la 120.ooo km si real avea 170.ooo km, deci TZEPE (Danyx vezi sa ma corectezi ) se trag si in GERMANIA.

Mai departe XC70-ul pe care il am acum(cumparat de la MARDRAAXI de pe forum) are km manariti, din păcate e făcut bine È™i nu s-a văzut la test È™i nici la PRIMUS, DAR când am desfăcut bordul se vedea clar ca fusese umblat la procesor deci clar km dati inapoi ca doar nu-i da nimeni înainte, evident am cumpărat maÈ™ina la 122.ooo km deci super psihologic. Evident MARDRAAXI nu a recunoscut nici in ruptul capului ca a dat km înapoi, cică poate italianul de la care a cumpărat-o .

Ca remarca, in XC70 am băgat mai putini bani într-un an decât in V70 într-un an, deÈ™i V70-ul avea 68.ooo km REALI la cumpărare dar nu a fost întreÈ›inut deloc, deci pana la urma km nu contează prea mult .

Gata È™efu' ....desi nu e corectare  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

conteaza mult la cine o fost masina si cum o avut grija de ea;

consumabile schimbate la timp etc.

km ii ceva ce se deseneaza pe bord; la unele masini mai greu la altele mai usor far asta e;

noua na place sa vedem pe bord sub 150000 dar nu conteza anul sa fie km putini

dincolo km se fac usor; la masini din 2007- 2008 180000 am vazut la  multe cu carte service  etc.

si vine cineva cu masina de prin 96-2000 si mai crede rominul ca are 120000 asta e;

mai sunt si unele  exceptii rare in situatia in care te consideri norocos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu is de parere ca schimbarea pieselor la timp lungeste viata motorului,prea putin conteaza km atunci cand cumperi o masina,aia is asa..

Din cate am observat o masina cu km putini adica 105 000  s60 d5 2002 - 2004 se gaseste in jur de 12 000 E.

Uite de aaia pica bordu :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu km. e cu cantec. Eu am luat masina in 2007 cu 128.000km pe bord. Acum are 143.000km (dupa 3 ani). Eu am 2 masini (si o skoda din 2010) si masina de la 8 la 16 de serviciu. Am pastrat si actele de cumparare si testul dyno de la a mea cand am cumparat-o, deci se vede ca nu am manarit-o eu. Ala care a avut-o inainte se jura ca nu a umblat dar e clar ca minte. Pe mine m-a deranjat minciuna ca nu stiam cand sa schimb distributia (ca injectoarele si alte acareturi erau brici). Asa ca nu l-am crezut si am schimbat eu distributia la reprezentanta ca sa ma stiu linistit. Dar daca eram "samsar de masini" clar ca nu faceam asa ceva. Am crezut la un moment dat ca Volvo nu se preteaza la samsari, dar e fals. Tot fals e ca Volvo nu se fura. E suficent sa te uiti pe site-ul Politiei Romane sa vezi cate se fura. La numarul de masini fabricate, procentul de furt e acelasi ca si la VW sau BMW. Asa ca e bine sa casti ochii inainte daca nu vrei sa pierzi banutii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TE CONTRAZIC

Sunt furate asa (si ma refer la modelele moderne):

S60 2003 furat  2010

XC60 2009 furat in 2009

S40  2009 furat in 2009

XC90 2005 furat in 2008

XC90 2004 furat in 2005

S80 2003 furat  in 2006

S80 2001 furat  in 2004

S80 2000 furat  in 2002

V40 2001 furat  in 2005

V70 1998 furat  in 2005

V70 2000 furat  in 2003

V70 1998 furat  in 2002

Total AUTOVEHICULE  Volvo furate 86 bucăÈ›i din care autoturisme 49 din care UN SINGUR S60 :smile:

BMW X6 sunt 17 bucăÈ›i furate într-un singur an.

TOTAL 1237 masini BMW furate din 1994 .

Deci draga ALIN, de la 1237 maÈ™ini BMW la 49 maÈ™ini VOLVO parca e o diferenÈ›ă.

Volvo nu se fura, nici dracu nu fura ceva ce nu se vinde ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Orice masina pregatita si aranjata exterior ,interior iar apoi vinduta  are mari semne de intrebare.Se pot vedea multe la o masina ,chiar si fara tester pt. inceput.Sa ai ochi calificat pentru asta.In tirg se vad cei ce au "serviciu" si traiesc din asa ceva.Multi mascheaza  foarte subtil in diverse moduri.Te apuca risul ca sint si oameni seriosi la prima vedere care se dau la asa ceva ,unii trecuti de ceva zeci de ani buni de viata.Trebuie sa manince si ei un colt de piine ,altii chiar cozonac ,deh.

  Traim in Romania..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cumparat masina de pe autovit si nu am luat niciun fel de teapa. Si cand o s-o vand o sa pun anunt si pe autovit. Cred ca toti oamenii apeleaza la autovit cand au de vandut o masina, mai cinstiti sau mai putin cinstiti. Pana la verificarea masinii conteaza mult prima impresie pe care-o face vanzatorul. Pt mine daca impresia e proasta nici nu mai pierd timpul cu verificarea masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu s40-ul mi-am luat si eu teapa masina fiind cumparata tot de pe autovit, testata, probata, dar pana la urma tot cu probleme. Noroc ca s-au rezolvat cu ajutorul unui mecanic bun. Ca e bun sau nu autovitul nu o sa ma pronunt, idea este sa casti ochi daca ... (fiecare poate continua cum vrea).

Share this post


Link to post
Share on other sites

TE CONTRAZIC

Sunt furate asa (si ma refer la modelele moderne):

S60 2003 furat  2010

XC60 2009 furat in 2009

S40  2009 furat in 2009

XC90 2005 furat in 2008

XC90 2004 furat in 2005

S80 2003 furat  in 2006

S80 2001 furat  in 2004

S80 2000 furat  in 2002

V40 2001 furat  in 2005

V70 1998 furat  in 2005

V70 2000 furat  in 2003

V70 1998 furat  in 2002

Total AUTOVEHICULE  Volvo furate 86 bucăÈ›i din care autoturisme 49 din care UN SINGUR S60 :smile:

BMW X6 sunt 17 bucăÈ›i furate într-un singur an.

TOTAL 1237 masini BMW furate din 1994 .

Deci draga ALIN, de la 1237 maÈ™ini BMW la 49 maÈ™ini VOLVO parca e o diferenÈ›ă.

Volvo nu se fura, nici dracu nu fura ceva ce nu se vinde ;D

S60-ul este de fapt din 2008 si nu 2003.

YV1RS694082679689

Nu imi dau insa seama ce motorizare are ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am zis procentul la furt. Deci cate BMW s-au furat din nr. produse si cate Volvo din nr. produse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fals, BMW nu vinde de 25 ori mai multe masini in RO, BMW vinde de 3 ori mai multe masini, de la 3 la 25 este un pas mare, nici importurile de SHuri nu duc diferenta la 25 .

Volvo se aduce in RO pt ca este o masina foarte ieftina, dar iti goleste buzunarul fix cu diferenta de BMW numai in primul an, in cativa ani ajungi sa platesti din nou masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Fals, BMW nu vinde de 25 ori mai multe masini in RO"

Ce e fals Bogdane? Io am pus o intrebare , cum poate fi o intrebare falsa? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mah Aline tu esti bun de politician, deci pun si eu o intrebare atunci, de ce sunt asa de importanti km la o masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) Tu ai prea mult timp liber daca iti pui mintea cu mine  ;D  ;D  ;D

Io am zis ca nu sunt importanti, nu ca sunt importanti  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu È™tiu ce să mai zic sunt tare supărat ca maÈ™ina mea cu km daÈ›i înapoi are o problema, nu mai trage spatele, nu È™tiu dacă este de la km prea multi sau de la stilul violent de condus, enigma mare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E interesanta masina ta. Io stiu ca spatele "impinge" nu "trage". Deci cred ca nu e defect mare  ;D

Revenind la subiect. Tot aia zic si eu Bogdan. Ca daca stii ca nu sunt reali km, macar sa-mi spui sa stiu ce naiba trebuie schimbat, sa nu raman in drum.

Uite, ca sa-ti treaca supararea:

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/cosmarul-pe-patru-roti-al-romanilor-118988.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a trecut supărarea era "broblem" de soft rezolvat acum ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum la noi se dau km inapoi chiar daca masina e buna fie ea impecabila optic , tehnic.. se dau inapoi pentru ca romanului ii place sa fie mintit . multi is constienti ca o masina de cativa ani nu poate avea sub 200.000 km dar ei cand se uita dupa masini tot cauta sa aiba 150.000 care au peste 200.000 cica is multi;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now