Sign in to follow this  
Followers 0
fffff

Probleme far xenon

14 posts in this topic

Cand aprind farurile pe pozitie scurta stau cateva momente ridicate la distanta reglata si deodata se lasa in jos , dau pe faza lunga si se ridica incet la distanta reglata ptr faza lunga,si dupa acest procedeu merge. O fii din cauza apei?acest fenomen l-am observat dupa ce am spalat-o,sau cand ploua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai si eroare in bord cand se lasa in jos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba da ,probleme cu luminile

Share this post


Link to post
Share on other sites

La xenon de fabrica tu pui anulatoare de bec ars? Esti tare frate sigur o sa-mi pun si eu xenon la tine :smile:

@Florine problema este de la auto-leveling, nu citeste senzorul de pe bascula spate caz in care intra in avarie si iti da farurile maxim jos, rezolvarea este curatarea mufei si masurarea senzorului care este de fapt un potentiometru, trebuie ca rezistenta sa se modifice liniar cand tu misti de el.

Cel mai bine este sa ajungi la un tester sa vezi de unde e problema, poate fii si de la reglaj aiurea si s-au decalibrat motorasele fie de la senzorul de inclinatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte tare ce sa spun ......... :hammer:      scria undeva sau trebuia sa ghicesc ?    credeam ca omul are xenon si nu se aprin luminile plus ca face fente sistemul de auto nivelare a farului ( te rog nu mai face obiectii fara rost la adresa mea te rog !!!!!!!!!!!!!  nu am sa mai repet gestul multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte tare ce sa spun ......... :hammer:      scria undeva sau trebuia sa ghicesc ?    credeam ca omul are xenon si nu se aprin luminile plus ca face fente sistemul de auto nivelare a farului ( te rog nu mai face obiectii fara rost la adresa mea te rog !!!!!!!!!!!!!  nu am sa mai repet gestul multumesc !

Amice nu te supara,citeste ce am scris in titlul subiectului si prima discutie,aici ne ajutam,nu ne tachinam,o sa te obisnuieti cu uni din noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine de exemplu făceau ca la tine pt ca erau reglate aiurea È™i nu putea motoraÈ™ul să ajungă la capăt de cursa, a mers rezolvat prin calibrare cu testerul.

@ixenonauto nu e bine să-È›i dai cu părerea pe arii auto, la cafenea sau la bursa mai merge, stai deoparte È™i ia notiÈ›e .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut senzorul din spate,si nici farurile nu sunt reglate corect,schimbul de ulei la cutie cost 1700 lei la Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care este legătura dintre far È™i uleiul din cutie ?  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sarit un pic de la subiect tavnosule :laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca am descoperit problema, este senzorul care citeste ridicarea reflectorului pe faza lunga, ala da erori cand este decalibrat, de remediat este mai dubios, tre sa dai farul jos si cu el in brate sa vezi in ce pozitie sta reflectorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasta cauza o am cand ploua si face la ambele faruri nu la un unul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm atunci ramane doar problema cu senzorul de autolevel, oricum trebuie sa ai erori stocate, vezi ce eroare ai .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0