MareanBoss

O chestie tare despre ambreiajul de la V40

44 posts in this topic

Azi un prieten de-al meu a schimbat un kit de ambreiaj la un v40 18.i 16v fab. 2000

M-a rugat sa umblu sa-i iau piese . pac pac ... magazinul nr.1 am gasit asa : pe LUK la 960 lei in 2 zile sau pe Sachs la 750 lei in 3 zile

Eu vroiam in aceeasi zi .  ma duc la alt magazin  .. gasesc acolo LUK la 906 lei pe stoc . il iau .. vin acasa .. desfac .. cand ma uit imi era foarte cunoscut de udneva(mai ales rulmentul ala de presiune de 2 lei ) si imi amintesc ca cu 2 sapt in urma am mai luat un kit de ambreiaj identic ca ala dar pentru un Renault Scenic 1.9 dci 2001 .  deci .. cine are de schimbat abreiaj la v40  .. comandati acelasi kit de la renault 1.9 dci .  garantat sunt la fel le-am masurat si probat una peste alta  . si kitul de renault costa doar 530 lei ;)  priviti si catvea poze . :

amandoua kiturile au fost luate de la Autonet

post-4178-12877884902312_thumb.jpg

post-4178-12877884903697_thumb.jpg

post-4178-12877884905133_thumb.jpg

post-4178-12877884905885_thumb.jpg

post-4178-12877884906797_thumb.jpg

post-4178-12877884908191_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos, Felicitari ............accidental stiam si eu faza asta insa nu eram sigur 100 % chiar am de facut o interventie la ambreiaj Thx . :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mareane ,toate bune si frumoase pana la calitate!

De ex un debitmetru pentru mine 1.9d (reno cum vrei tu sa i zici ) costa 80 e de la reno si 240 e de la Volvo..oare de ce?o fi asa de prosti astia de la Volvo ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista componente care se potrivesc la mai multe marci. Acelasi producator, aceeasi piesa - mai scumpa la masina scumpa, mai ieftina la masina ieftina. Este adevarat. Doar nu crezi ca un producator gen Sachs face un tip de disc la Reno si altul la Volvo. Pentru Porsche cu siguranta este mult mai scump din alte considerente, dar aici diferenta o face pretul masinii Premium vs Pt tot buzunarul. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar nu crezi ca un producator gen Sachs face un tip de disc la Reno si altul la Volvo.

Pai atunci sta altfel treaba..intrebarea ;D

De ce la Reno Clio pica pompa de inalte pe la 180 / 230 km si la volvo nu prea sunt probleme s/v40 Diesel.Doar e Reno si unu si altu .. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la o piesa electrica poti compara .. dar la un metal  .. mai greu .  e acelasi identic si la fel . le-am avut in mana pe ambele  . parerea mea .

plus de asta sa-ti mai zic una tareee : renoul de care povestesc eu in pozele alea avea 200.000 km  pe cand volvo avea 130.000 km  poftim cultura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul asta se potriveste si la 1.9 d... ca doar e dci-ul respectiv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul asta se potriveste si la 1.9 d... ca doar e dci-ul respectiv?

normal ca merge si la 1.9d ,daca nu ai observat pana acum pe filre scrie scenic,megane,1.9d  ;D

Iar pe alea de original doar Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ati mai fi cautat putin pe forum ati fi gasit o chestie de genu

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8329.0.html

si acolo se discuta despre motoarele de pe s/v40 si printre altele se precizeaza ca cutia de viteze de pe s/v40 1.8 e de renault si pe s/v40 1.9 tot motorul e de renault. deci nu e mare lucru ca se potrivesc alea ca practic sunt aceleasi cuti de viteze dar pe masini diferite.

acum ca fapt divers  mariane iti multumim ca ne-ai dat un sfat util....foarte sincer vorbind eu daca ar fi trebuit sa imi schimb ambreajul as fi luat de la volvo cu 900 lei ca nu asi fi riscat sa imi iau de renault...da acuma daca zici ca ai incercat tu si merg, cand o sa am probleme si va fi necesara inlocuirea o sa fac o economie de aproape 400 lei si o sa le cumpar de la renault. multumesc de sfat ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma intelegeti gresit.

aici vroiam sa ajung ,eu am muscat'o si imi pare rau , nu aveam de unde sa stiu chestia asta  .  acuma eu am invatat din greseala mea dar pe banii altuia ;))  m-am gandit sa va zic si voua ca puteti achizitiona acelasi kit de ambreiaj cu 45% mai ieftin aproape ..  ramane la alegerea voastra .

pana in prezent s-au aratat 3 interesati de kit mai ieftin si ii asteptam sa ne povesteasca cand vor ajunge sa le schimbe .

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine de stiut marean, chiar e o economie importanta! Si eu am de schimbat in curand ambreiaj si nu cred ca Renault e chiar o marca de rahat. Intram in discutii despre chinezarii si Geely si alte alea. :) Economia e economie si fierul fier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi arata la fel eu zic ca sunt diferente si ma refer la calitatea materialelor din care sunt facute cele doua piese. Daca ar fi excat la fel, cum va explicati ca ambreiajul la un Renault pica mai repede decat la un Volvo?

Off: ca sa ma fac mai bine inteles e la fel cum e cu Audi si VW. Multi spun ca nu se merita Audi pentru ca tehnic e un VW. Dar omit un lucru important: un Audi e mai fiabil decat un VW. Oare cum vine asta? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi arata la fel eu zic ca sunt diferente si ma refer la calitatea materialelor din care sunt facute cele doua piese. Daca ar fi excat la fel, cum va explicati ca ambreiajul la un Renault pica mai repede decat la un Volvo?

Off: ca sa ma fac mai bine inteles e la fel cum e cu Audi si VW. Multi spun ca nu se merita Audi pentru ca tehnic e un VW. Dar omit un lucru important: un Audi e mai fiabil decat un VW. Oare cum vine asta? ;)

E simplu: cei care au dat mai multi bani pe un Audi nu vor sa recunoasca ca, de fapt, conduc o masina cu acelasi motor si platforma tehnica ca un VW, platind in plus brandul si finisajele. Nevasta-mea are A3 si taica-su Q5, stiu ce vorbesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lau"  daca faci comparatie intre un volvo s60 care are ambreiaj autentic Volvo si o Laguna care are ambreiaj Renault atunci da poti face comparatie si sa zici ca la volvo tine mai mult dar cand faci comparatii intre un ambreiaj de v40 care are ambreiaj identic ca la reno e ca si cum ai zice ca o paine e mai buna decat alta facuta in acelasi lot de aceeasi fabrica .  sunt la fel identice si aceleasi piese . pe aceeasi banda .. se despart la etichetat atat .. pe una pune volvo pe una reno ..  si tocmai ce ziceam  .. la scenic a dus 200.ooo si la volvo a dus 130000  ..aaaaa si renaultul este deala care a fost la politia spaniola deci nu a fost iertat deloc :P si sa nu-mi zici ca era facut special pt politie ca nu e adevarat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

discutia asta o ia razna. piesele sunt aceleasi oameni buni. daca exista diferente, exista acolo unde nu se folosesc aceleasi piese. fie audi-vw-seat-skoda sau renault-nissan-volvo-mitsubishi si ce o mai fi... ideea este sa se faca economie in research... se impart costurile la mai multi...asta e ideea. puteti fi siguri ca piesele sunt 100% aceleasi (daca sunt originale bineinteles).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le Chuck are dreptate, am luat-o offtopic. Un motor sau un ambreiaj e tot ala, fie el montat in renault, Volvo sau Ferrari, daca e acelasi model. Restul e marketing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal ca merge si la 1.9d ,daca nu ai observat pana acum pe filre scrie scenic,megane,1.9d  ;D

Iar pe alea de original doar Volvo

Excelenta remarca Mariane! Chiar ieri mecanicul mi-a recomandat sa schimb kitul ambreiaj. Bun, dar de unde il comand? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mareanboss - spune-mi te rog daca stii exact ce motorizare are prietenul tau, adica daca are motorul de 116 cai sau cel de 122 benzina. Si marsarierul daca e in jos de viteza 5 sau in stanga de viteza 1. Si eu ar cam trebui sa schimb si ar fi o economie de bani interesanta.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai intr-adevar a fost de mare ajutor chestia asta....sincer vorbind. eu daca o sa imi schimb sigur imi iau de renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@costi68 il comanzi de la orice magazin de piese auto import dar sa fie mai pe picioarele lui nu orice garsoniera . sa fie de la luk si la pret sa bata cu ce ziceam eu mai pe la inceput. poti incera si un Sachs dar sunt o ideie mai scumpe .. oricum sunt una si aceeasi firma .

@ggaby : este varianta de 90Kw deci 122 cp . nu stiu exact acum unde avea marsarierul dar aflu maine si revin cu raspuns .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e cel de 122 cai masarierul e langa viteza I. lafel si la modelul cu motor de 1.6 e tot asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca si eu am aceeasi cutie, tot langa viteza 1 am marsarieul, dar am motorul de 116 cai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ggaby . Marsarierul era langa viteza a-1a  fix ca la reno

Cutia avea si sigla Reno si sigla Volvo pe ea 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va arat si ambreiajul vechi de ce a fost schimbat  ...  eu zic ca rulmentul a fost vina nr.1 acolo si de la el a plecat totul .

post-4178-12877884958731_thumb.jpg

post-4178-12877884960685_thumb.jpg

post-4178-12877884988674_thumb.jpg

post-4178-12877884990681_thumb.jpg

post-4178-12877884992285_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@costi68 il comanzi de la orice magazin de piese auto import dar sa fie mai pe picioarele lui nu orice garsoniera . sa fie de la luk si la pret sa bata cu ce ziceam eu mai pe la inceput. poti incera si un Sachs dar sunt o ideie mai scumpe .. oricum sunt una si aceeasi firma .

@ggaby : este varianta de 90Kw deci 122 cp . nu stiu exact acum unde avea marsarierul dar aflu maine si revin cu raspuns .

Ms mult ptr sfaturi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now