Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Mastercyp

navigatie volvo s60

4 posts in this topic

salutare...presupun k nu e o intrebare reusita...dar unde as putea gasi o navigatie originala de volvo s60 ?...deoarece la al meu nu am...si as vrea tare mult. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, de ce nu ar fi o intrebare reusita?  ;D. Navigatia la reprezentanta te costa peste 1000E fara manopera montare. Ai mai putea cumpara de pe eBay dar montarea sa o faci tot la service. Montarea se face destul de complicat, se leaga cu gyroscopul masinii (Diferenta la navigatia de masina fata de cea tip PDA etc... este ca daca intrii in tunel, punctele cardinale sunt calculate de pe datele primite de la gyroscop si vitezometru, pe cand la PDA, sunt "presupuse" in functie de ultima pozitie unde avea semnal). Navigatia cand o cumperi include Displayul+cabluri MELBUS+unitate DVD-ROM (sau CD-ROM).

  Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai sigur ar fi sa te duci la un dealer din afara tarii sa incerci, la noi si daca te duci va dura o eternitate si te vor taxa triplu fata de pretul ei ca optiune pe o masina noua (2300eu, varianta fata TV). Mai mult decat atat cred ca pur si simplu n-ar sti sa ti-o monteze si este posibil sa te trezesti ca-ti iese frumos un ecran din bord si atat.

Second hand e greu probabil sa gasesti si e aproape imposibil sa nu omiti vreo componenta mica si sa te trzesti ca nu-ti merge dupa ce in mod cert ai platit pe ea in jur de 1000 eu (mie mi-au cerut pe una originala de passat, cu display mic, monocrom si unitate de cd 400 eu).

Nu vreau sa te dezamagesc si daca am facut-o imi pare rau dar retine ca nici macar in ultimele upadateuri scoase anul asta prin iulie NU e inclusa romania, deci aici clar nu te poate ajuta, in ciuda faptului ca Navteq are cartografiata o mare parte din tara, extra granita pot sa-ti spun ca merge bine insa are o viteza de calcul destul de mica in cazul in care gresesti ruta de pilda.

Eu unul as merge pe o varianta aftermarrket care e muuuult mai ieftina si utila (la noi cel putin).

Daca chiar vrei una originala urmeaza linkul de mai jos sa vezi cum se monteaza.

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,990.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult :) am sa vad ce voi face cu navigatia ,,,mersi mult pt sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0