claudios60

FURT JANTE S60

12 posts in this topic

buna dupa cum zice titlul mi-au furat jantele de la masina.acum masina mea sta pe 4 caramizi in strada ,am fost la politie si maine vine de la asigurare.O sa imi puna 4 jante noi si imi plateste 80% cauciucurile.Am sa incerc sa imi schimb jantele cu unele mai mari ale mele sunt pe 15" si eu asi vrea sa fie pe 17".Am sa pun niste poze sa vedeti cum arata masina.asta este viata mai castigam si mai pierdem .(eu castig 4 jante noi originale  ::) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si peri albi de nervi cati ai castigat? Astia nu se pun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer sa fiu cu tine cum se zice pe la ardeal am coborat toti sfinti .Ma-m mai linistit dupa ce am vorbit cu compania de asigurare.poate am noroc si pot pune jante mai mari maine vedem ce voi face.aici vin doua poza.

post-4139-12877885656723_thumb.jpg

post-4139-12877885660646_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tind sa cred ca au fost albaneji,pentru ca astia daca au "comanda" o executa si nu conteaza despre cine i vorba / ce anume  ;D

Si varmiu a avut o problema de asta,cu o alfa romeo parca..a 2 a zi nu a mai gasit  o parcata in strada ci era in napoli ;D,cu toate ca el locuia in Torino(Italia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudios60  Ai casco full / numai jumate casco?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cred ca erau tigani spanioli pt ca au puso iei.Daca o lasau pe jos si se rupeau discurile le platea asigurarea,dar mai bine asa.Acum trebuie sa vorbesc cu mecanicul pentru ca asigurarea imi va da o anumita suma de bani pentru a cumpara jantele la volvo,iar eu asi vrea sa cumpar jante mai mari nu conteaza daca nu sunt originale dar sa fie pe 17",totul depinde de la persoana care vine sa vada masina ca sar putea sa vrea so o vada dupa ce se vor pune jantele noi,maine vom vedea

Share this post


Link to post
Share on other sites

LIK2008 aici sunt trei tipuri de asigurare

prima-se numeste TERCERO este cea mai normala nu include aproape nimic adica ai accident repara masina celuilalt si ai asistenta in autostrada si cam atat.

a doua(a mea)se numeste TERSERO PLUS aceasta are acoperire pentru furt si incendiu,iar daca iti spargi geamurile te duci la mecanic si le schimbi gratis de cate ori vrei tu,toate aceste asigurari iti acopera asistenta de camion de tractare benzina daca ramai fara plus iti plateste taxi pana acasa

iar atreia este TODO RIESGO care este cum in romania FULL CASCO.dar sa nu uitati aici in cateva zile iti repara masina fara nici o problema.nu stiu cum este in romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LIK2008 aici sunt trei tipuri de asigurare

prima-se numeste TERCERO este cea mai normala nu include aproape nimic adica ai accident repara masina celuilalt si ai asistenta in autostrada si cam atat.

a doua(a mea)se numeste TERSERO PLUS aceasta are acoperire pentru furt si incendiu,iar daca iti spargi geamurile te duci la mecanic si le schimbi gratis de cate ori vrei tu,toate aceste asigurari iti acopera asistenta de camion de tractare benzina daca ramai fara plus iti plateste taxi pana acasa

iar atreia este TODO RIESGO care este cum in romania FULL CASCO.dar sa nu uitati aici in cateva zile iti repara masina fara nici o problema.nu stiu cum este in romania.

In Romania este un dezastru total,indiferent pe care ai fi ales o ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar atreia este TODO RIESGO care este cum in romania FULL CASCO.dar sa nu uitati aici in cateva zile iti repara masina fara nici o problema.nu stiu cum este in romania

Asta chiar e buna.Am un prieten cu un c5 luat din Spania si inainte sa-i expire a facut-o toata aici si pe urma a inmatriculat-o pe Romania! Faina treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este daca este todo riesgo iti iei surubelnita incepi si zgarii masina iar a doua zii suni la asigurare si le zici ca cineva ti-a zgariat masina iar intr-o saptamana ai masina vopsita ca din fabrica.Totul este bine dar daca faci asta de multe ori te pot da afara de la firma de asigurare,iar daca anul acesta platesti 1500 euro la anul vei plati 2000euro.iti urca asigurarea daca repari de mai multe ori masina ta sau a lui altu.in cazul meu nu o sa imi urce nimic pentru ca pentru furt ,geamuri  sau incendiu nu urca pretul.Aici multi fac manevre cu masinile taxisti de exemplu cand isi schimba masina de taxi le  duc la dezmembrari daca au pe cineva acolo apoi declara masina furata si daca masina nu apare in 40 de zile primeste bani pe ea .Castiga mult mai mult ca si cand ar vinde masina la cineva.

cat costa un full casco in romania?si ce iti acopera

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Pe viitor, ai putea preveni astfel de furturi daca ai pune pe fiecare janta cate un prezon antifurt.

        Eu am casco mare si nu m-am riscat sa nu pun antifurt la jenti, nu mi-as dori sa ma trezesc fara roti undeva prin tara, in concediu, chiar daca as primi banii ulterior, cred ca tot mai mare ar fi paguba decat castigul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ce zici de suruburi dar sa sti ca daca vrea sa iti fure jantele o fac si cu suruburile puse.si mai mult ca sigur iti rupe porbagajul ca sa caute piulita de desfacut. Aici in spania mai nou daca ai surubul iti ridica masina si o lasa sa cada pe roata pana se rupe surubul si eu cred ca paguba va fii multttt mai mare, am vazut bmw serie 5 distrus pentru ca nu au gasit piulita de desfacut roata. Nu zic ca nu este bun dar daca vreau sa te fure te fura fara probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now