liviuf

Rola ghidaj distributie pierde vaselina

16 posts in this topic

Salutare

Mi s-a spus la service-ul unde am schimbat filtre+ulei ca rola de ghidaj a inceput sa piarda vaselina. Se vede o pata de vaselina pe ea. Distributia a fost schimbata cu 10.000 km in urma deci nu este deloc ceva normal. Rola este INA.

Credeti ca este de ajuns sa inlocuiesc rola de ghidaj sau ar trebui inlocuita si cureaua (si altceva?) ? Am inteles ca, teoretic, se schimba si cureaua deoarece exista riscul sa ajunga vaselina la ea si/sau este detensionata atunci cand se schimba rola de ghidaj. Nu stiu ce proprietati si-ar pierde pentru ca e detensionata, dar ma rog... nu ma pricep  ;D

multam anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu huruie nu are nici pe dracu, ca să fii sigur da jos distribuÈ›ia È™i verifica rola, dacă are probleme trebuie schimbata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanks!

Nu huruie. Sa nu-mi fac griji pina nu aud poc-poc de la motor?  :-\

Da` ma intreb, cum craniu ma-sii pierde vaselina dupa doar 10k km. O fi fost facuta pe genunchi de-un turc dintr-o shaormerie, in pauza de tigara ( pe cutie zicea "INA" dar... )?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai care este problema pana la urma? Vaselina devine lichida la cald, deci este normal să  curgă iar un rulment nu este ceva etanÈ™, deci dacă nu huruie nu e nici o problema .

Oricum e tare meșterul ala care ți-a spus ca nu e normal ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi se pare logic si de bun simt ce zici tu. Mersi fain inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jupane, "mesterul" ala e amicul matale Packard...

Personal mai astept 1-2 greseli ca sa dispara topicul cu service-ul cu "preturi prietenesti" dar cu recomandari indoielnice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e clar, Liviu trebuie să schimbe mecanicul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai alea Ina cica sunt cele mai bune role pentru distributie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marina, Dorina, Corina, Adina...  ;D

Poate am nimerit io una mai naspa... sau e buna da` a batut campii mecanicul.

Voi afla la urmatoare "verificare"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este lika sunt cele mai bune mai ales dacă vin in ambalaj albastru pe care scrie Volvo, eu nu am avut nici o problema cu distribuÈ›ia la maÈ™inile mele dar ambalajul a fost albastru ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

small update

Am fost in Brasov, unde s-au uitat baietii la rola. E ca noua. Are o mica picatura de vaselina, cit juma` de scuipat de-al lui Banel dupa ce a alergat 90 de minute. Cam asa ;D

Nu joaca, nu misca, nu schiteaza nimic. Evident, nimic in afara rotatiei NORMALE, ca sa zic asa. E normal sa se invirta, nu? ;)  :D

Note to self: niciodata sa nu te-apuci sa schimbi ceva inainte sa-ntrebi si pe altii despre care stii sigur ca se pricep.

Ca asa... e plin de oameni cu pareri de tot felul, unul mai priceput decat altul, in special la fiecare margine de drum si colt de strada, daca intelegeti ce vreau sa zic.  ;)

Probabil ca atunci cand toti spun acelasi lucru.... asa o fi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buuun... deci momentan service-ul ala e la NErecomandate ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Liviu vezi ca te bag si pe tine in categoria Batman, la fel cum l-am bagat si pe Roberto, daca ti-am spus sa stai linistit trebuie sa stai linistit, nu mai pleca urechea la ce zice unul si altul, intreaba pe cine trebuie si nu o sa fie probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai consider ca am intrebat pe cine trebuie de cind mi-ai raspuns ;), de-aia ti-am si zis ca ramin dator cu niste berici.

Pe baietii din Bv. i-am rugat sa se uite la rola ca si-asa era moca  ;D, ei avind de lucru la altele (bielete directie si bucse bascula). Nu am mers special pentru rola, ca n-avea sens.

In cazul bieletelor a fost ok, cele uzate fiind de directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte ciudat, bieletele de directie nu prea pica la S60, eu la nici un Volvo nu am avut probleme cu bieletele de directie, de aia ma si mir .

Share this post


Link to post
Share on other sites

io ma bucur ca au fost alea de directie si nu le-am cumparat degeaba, ca altfel m-as fi chinuit acu` sa le vind, sa recuperez banutii  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now