funkydj85

bielete anti-rlui sau ce?

21 posts in this topic

Salutare!

Am urmatoarea anomalie... pe care o sesizez mai ales cand merg in afara orasului. Cand dau in vreo groapa/denivelare simt cum imi fuge un pic spatele masinii in stanga sau dreapta. Dupa cum stiti nu am masina de mult, insa de la ce poate fi? Am citit intr-un post foarte vechi ca un coleg si-a inlocuit bieletele insa pe fata(el auzea troncaneli pe fata). Daca imi puteti da si  cod/uri la piesa/ele ce credeti ca trebuie inlocuit/e v-as fi profund recunoscator.

  Apropo, stie cineva codul de la filtrul de benzina? ca sa iau de renault , ca e mai ieftin cu vreo 20 lei decat "special" de volvo. Motor 1.8 B4184S.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi si de la vreun telescop,rulmentu ala (nu stiu cum ii zice)

Codu pentru filtru de benzina  cam asta ar fi  : 30817997

Iar pentru ulei asta : 3517857

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci...aceiasi problema o am si eu..o sa postez in alta parte mai pe larg.Vinovatii sunt:-

-bucsele de la bara stabilizatoare

-amortizoare obosite

-daca se aude si troncanit..bucsele de la ''tendonul spate''+"potcoavele spate"(habar nu am cum 'le zice altfel)

Poti sa ai noroc si sa fie doar prima chestie.sau cu mult ghinion(km facuti in tara noastra draga)toate cele mai de sus.Cel putin asa cred eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din fericire nu am prea multi la noi. Nu stiu cati a facut bitz fostul proprietar (cred ca 20.ooo) dar eu de cand am luat-o am vreo 2000km, si sunt facuti mai ales in afara (buc-tg mures, buc-constanta, buc-giurgiu) unde in principiu sunt drumuri bune... Si da, pe arcuri/amortizoare nu sade prea bine. Urmeaza si acestea la inlocuit probabil cu o suspensie sport, insa pana in iarna cand as vrea s-o bag in garaj la amenajat mai este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi si de la vreun telescop,rulmentu ala (nu stiu cum ii zice)

Codu pentru filtru de benzina  cam asta ar fi  : 30817997

Iar pentru ulei asta : 3517857

multumesc de coduri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e spatele, atunci sunt tirantii de la puntea spate. Doi lungi si doi scurti

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi rand asa am aflat si eu cum se cheama "chestiile "alea:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

o poza ceva cu acei tiranti se poate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate eu nu am poze.Am aflat azi un pret pt fiecare tirant si anume..258 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

225RON cei mari si 185RON cei mici... bucata ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cumva o poza la cei mari? ::) Stii denumirea lor in engleza?Ai cumva de vanzare bucsele separate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

in engleza se numeste "arm"

La S\V40 nu se vand bucsele separat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, in engleza este "Link", respectiv "Control Link". Tot de-acolo se fac si unghiurile la partea spate a masinii, din niste suruburi excentrice... Ah da, care suruburi costa toate 4 vreo 200 si ceva de RON si 90% se rup la desfacere ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

o poza ceva cu acei tiranti se poate?

astia sa fie oare?

si mie mi se aude un troncanit dar cred ca e de pe fata, ca se aude mai intai cand trec cu roata din fata peste denivelari.sunetul se propaga cumva apoi in toata masina de nu-ti dai seama dc se aude din fata dreapta sau spate stanga sau whatever

cel de la service nu stia care e problema sau de unde se aude ca n-a vrut sa dea o tura cu masina, a pus-o doar pe rampa si s-a uitat pe sub ea.a zis totusi sa cumpar bieletele astea sau cum s-or fi numind.defapt mi-a zis doar de garnituri dar cica nu se gasesc separat.eu am dat 130 de lei/buc pe ele(nu sunt volvo originale), insa nu le-am montat caci intre timp mi-am dat seama ca problema e pe fata.oare ce ar putea fi?cum se numesc sa stiu ce sa cumpar?

post-1446-12877886897787_thumb.jpg

post-1446-1287788690505_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum arata tirantii noi, astia ar fi. Cei scurti. Cei mari cica n-ar fi tiranti, ci nu stiu ce capete de la nu mai stiu ce bieleta...

Dar s40 tau e phase2 sau 1? sau la chestiile astea nu difera??

Eu iau bieleta anti-ruliu pe spate, si daca nu va fi mai inchegata iau si restul... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vez topicul meu my stage 0,ca am postat acolo poze cu acei tiranti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sall, aceeasi problema am avut-o si eu.am schimbat cei 2 tiranti si gata.ambii au costat in jur de 350 ron.pt poza piesei intra pe partsforvolvoonline la steering&suspension-suspension arms(rear lower link arm)[attach=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau se puteau schimba doar bucsele alea pret total aproximativ 150 roni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine face asa, cand dau in gropi se misca in stanga si in dreapta.Am probleme doar cu tirantul mic de pe dreapta care trebuie schimbat, in rest toate bucsele au fost inlocuite si tot asa face.Nu am stiut bine ce tirant imi trebuie si am cumparat unul mare, original de la volvo din Olanda.Cine este interesat il vand.Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am schimbat bratul stanga , cel pe care se afla butucul rotii (pe care l-am strambat cand am alunecat cu roata in bordura) care a venit cu tot cu bucsa aia din capat, si nu mai danseaza asa nasol la gropi. probabil trebe schimbata si aia de pe dreapta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa-l schimb si eu daca zici ca de acolo vine problema.Oricum la mine roata din stanga spate este iesita cam 1 cm. cu partea din fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now