florin_bv

Intrebari pentru MICI imbunatatiri

8 posts in this topic

Ma tot gangesc de ceva vreme cum as mai putea sa mai obtin cativa, si totodata sa schimb putin aspectul masinii. Asa ca am inceput sa caut pe diferite site-uri ce au facut altii si sa fur cate o idee. astfel am dat peste descrierea unui s60 2.0 T DUS LA 240 cp.

The car has:

-full leather interior, heated seats, headlamp washers, front and rear electric windows, electric mirrors, auto dimming rear view mirror

cruise control, on board computer with average speed, , electronic climate control, nokia hands free bluetooth , 4 disc cd changer

amplified dolby pro logic 9 speaker sound system....vey loud and clear,tinted windows

-volvo s60r body kit, volvo s60r clocks,volvo s60r door scuff plates, boot and roof spoilers,volvo s60r 18" alloys with continental tyres 235/40 r18,volvo s60r 330mm front and rear discs with brembo callipers, goodrich stainless steel braided brake lines  ipd uprated front and rear anti roll bars

-lowered 35mm on weitec springs, full cat back sports exhaust with lifetime guranteed stainless steel, volvo s60r air box with k&n filter, volvo t5 16g turbo upgrade, volvo t5 high flow injectors, --uprated alloy front mounted intercooler,engine re-mapped and rolling road (at corten miller linconshire) giving 240 bhp

Deci are cateva mici imbunatatiri :) Prima mea intrebare ar fi cati cai se pot scoate din motorul de 2.4 T? . Se pot pune pe 2.4T turbina si injectoarele de pe 2.4 T5? si daca da ajuta cu ceva, mai trebuie ceva modificari facute sau doar se schimba si e k?

mai revin cu intrebari pe parcurs.

Mare economie ...o litera  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e asa simplu sa ajunga T5, mai trebuie si pistoane, biele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

T5 e alt motor, este high pressure turbo iar 2.4T este low pressure si nu poate mai mult de 250-260cp fara interne schimbate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

k sa zicem ca pana aicea pricep ideea, dar intrebaraea mea daca pun turbina de pe un T5 ajuta cu ceva, se potriveste fara modificari sau mai mult rau fac? la fel si cu injectoarele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca modificarile vreau sa le fac in timp, si vreau sa cresc putin puterea pentru ca cei 200 de caluti actuali, nu zic ca nu sunt k dar masina precedenta avea 306cp din fabrica si era motor aspirat, si se simte diferenta cel putin pe autostrada.

Pentru Claudiu;  Multumesc pentru link-ul cu chip tuning, dar vreau sa maresc performantele prin up-grade mecanic si apoi chip. Am mai facut chip tuning fara modificari mecanice la un 530d din 2006 si intradevar se vedea la mers, dar se vedea si fumul in urma mea  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate, am explicat mai sus si nu-mi place sa ma repet .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate! Pui turbina si injectoarele de pe T5 si cu un soft bun ajungi la 250 Cp ! Turbina se potriveste fara alte modificari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now