Sign in to follow this  
Followers 0
cmh

CONTESTATIE BETON...

4 posts in this topic

Franta.

Reclamatia unui automobilist surprins de radar cu 250 km/h pe o portiune de sosea cu viteza limitata la 70.

"Onorata Curte, intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70", scris cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un panou fara nici o alta indicatie de unitati de masura. Dar dupa cum stiti, Legea din 4 iulie 1837 impune ca obligatoriu in Franta sistemul metric, in timp ce Decretul nr. 65-501 din 3 mai 1961, modificat conform directivelor europene, defineste ca unitati de baza legale, unitatile Sistemului International ( S.I.). Or, in sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este metrul, iar unitatea de masura a timpului este secunda. Este deci evident ca unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda.

Eu nu pot sa-mi imaginez nici o clipa ca Ministerul de Interne nu ar aplica Legile Republicii. Prin urmare, 70 metri/secunda corespund exact unor 252 kilometri/ora.

Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru pe care eu nu-l contest. Ma aflam, deci, cu 2 km/h dedesubtul limitei autorizate de viteza.

Va rog sa luati nota, sa-mi restituiti permisul de conducere si sa-mi permiteti sa ma retrag. Am onoarea sa va salut." 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nostima apararea, dar subtire totusi... Intotdeauna un latin are ceva de comentat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Trebuie sa recunoastem ca omul a avut prezenta de spirit. Apararea e mai mult decat subtire, insa daca politistii au avut simtul umorului in mod cert s-au amuzat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Buna isprava... As fi vrut sa vad si un eventual raspuns al Politiei...

Vis-a-vis de intamplarea asta, o alta oarecum similara: (caz real, il stiu mai de mult, de pe la inceputurile existentei aparatelor radar automate, in USA).

Un tip primeste acasa, prin posta, o amenda de depasire a vitezei, cu poza facuta de aparatul radar atasata (la inceput, in state, primeai si poza. Pana s-au prins ca nu este cost effective :)). Ce face tipul nostru, plin de draci? Trimite la Politie o poza a unei bancnote de 100$ :). Ce primeste la cateva zile din partea Politiei? O poza cu o pereche de catuse :D :D Nu mai trebuie sa spun ca si-a platit amenda imediat...

Aia da politai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0