zzzmara

Telefon incorporat defect

19 posts in this topic

Salut.

Am o problema tare ciudata la XC70-ul meu.

S-a stricat telefonul incorporat (bineinteles dupa ce a iesit din garantie  >:(  )

Are semnal, suna/poti fi sunat, etc. Doar ca nu auzi ce vorbeste cealalta persoana (decat foarte slab si cu intermitente).

In schimb cealalta persoana te aude perfect.

Nu e problema de difuzor deoarece si telefonul incorporat in cotiera are acelasi simptom.

Cei de la primus mi-au dat solutia clasica (sa schimb telefonul). 50 de milioane! :-X

Aveti vreo idee? Se poate repara? (cica e sony ericson)

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ÅŸi bine ai venit pe forum!

De reparat, trebuie să se poată repara, însă eu aÅŸ asculta de cei de la reprezentanÅ£ă ÅŸi l-aÅŸ înlocui dar nu la ei, ci cu unul din dezmembrări. Caută puÅ£in pe forum, sunt câţiva care dezmembrează sistematic Volvouri. S-ar putea să te coste mai puÅ£in decât reparaÅ£ia celui actual, având în vedere că nu prea există cerere pentru aÅŸa ceva.

Eu însumi te-aÅŸ putea ajuta cu un suport de telefon pentru Nokia (ca în prima poză), dar cred că Å£ie îÅ£i trebuie din acela integrat în bord (ca în poza a doua).

post-4113-12877887200663_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste intai cu BogdanG sau Detonator de pe forum si dupa aia cumpara altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai că acuma fac eu legătura. Omul vorbeÅŸte de garanÅ£ie, aÅŸa că maÅŸina e relativ nouă... s-ar putea să nici nu găsească pe la dezmembrări ce-i trebuie lui.

Zzzmara, completează-Å£i profilul, să ÅŸtim despre ce vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tare ciudat ca la masina aia totul este pe CAN,adica unitatea de radio primeste semnale de peste tot,pe urma este si MOST e tare ciudat.Intrebarea este de ce nu se aude pe receptor ca ala este legat direct la PHM.

Dar sa vedem de unde este colegu si cum il ajutam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mosule... ne-ai complexat cu prescurtarile alea... Tu stii ce inseamna, eu stiu ce inseamna, mister G stie ce inseamna... da' ceilalti ?! ;D . E misto, suna a furculision, da' ar fi bine sa stie si restul membrilor daca-i injuram de mama sau ii ajutam cu depanatu' ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

PHM-unitate telefon-Phone module

MOST-retea fibra optica(media oriented systems transport )

CAN-link e simplu controller area ..retea

Asa e bine domnu Admin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelent... as putea chiar sa-i sugerez lu' Danyx sa-ti dea un redbull ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zzzmara daca ne spui si noua din ce an este masina poate iti dam ceva idei, eu totusi cred ca e modelul vechi de XC70 (fara MOST) pt ca alea noi au "bluestutz"  si sunt altfel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ÅŸtiu pe voi, dar pe mine mă scot din sărite ăÅŸtia care vin, întreabă ceva, lumea se agită să le răspundă, iar ei deja ÅŸi-au pus palma-n *** ÅŸi-au plecat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am enervat pentru că nu a fost nici măcar în stare să-ÅŸi completeze profilul. Ce localitate-i aia "Bu"?! BursucăneÅŸti?!  ;D

L-a întrebat lumea din ce an e maÅŸina ÅŸi ce telefon are... el, nimic... dacă te uiÅ£i la profil vezi că au existat 15 minute de la crearea contului până la ultima activitate.

Părerea mea e că, dacă tot faci un topic, fă-l aÅŸa încât să fie util ÅŸi celor care-l citesc...

Deci, back on topic: zzzmara, ne spui ÅŸi nouă din ce drac de an e maÅŸina ta, ca să vedem ce-i cu telefonul ăla...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr, usor ca-ti plesneste vena  ;D

Poate intre timp si-a luat omul un Nokia ca tel din masina, atat timp cat nu exista un numar cu 2 SIM-uri, este inutil. Ce faci schimbi cartela de pe tel. mobil la cel din masina tot timpul?  Eu am pe masina tel. si am luat o cartela reincarcabila si m-am gandit (dupa ce am pierdut 2 nr. anterioare fiindca imi expira termenul de utilizare) sa pun de pe abonament sa imi transfere in fiecare luna, automat, 1 euro si astfel sa se prelungeasca valabilitatea iar eu sa folosesc tel. masinii la drumuri lungi. VRAJEALA !!! 1 euro tine fix 7 zile. Pt. 1 luna este necesara o reincarcare de 4 euro. Calcul sumar: 4 euro *12 luni=48 euro/an. Pt. ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr, usor ca-ti plesneste vena  ;D

Poate intre timp si-a luat omul un Nokia ca tel din masina, atat timp cat nu exista un numar cu 2 SIM-uri, este inutil. Ce faci schimbi cartela de pe tel. mobil la cel din masina tot timpul?  Eu am pe masina tel. si am luat o cartela reincarcabila si m-am gandit (dupa ce am pierdut 2 nr. anterioare fiindca imi expira termenul de utilizare) sa pun de pe abonament sa imi transfere in fiecare luna, automat, 1 euro si astfel sa se prelungeasca valabilitatea iar eu sa folosesc tel. masinii la drumuri lungi. VRAJEALA !!! 1 euro tine fix 7 zile. Pt. 1 luna este necesara o reincarcare de 4 euro. Calcul sumar: 4 euro *12 luni=48 euro/an. Pt. ce?

Pentru a nu plati amenda,daca te prinde "ala micu" cu telefonu la ureche ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt casti, hands free cu bluetooth ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr, usor ca-ti plesneste vena  ;D

Poate intre timp si-a luat omul un Nokia ca tel din masina, atat timp cat nu exista un numar cu 2 SIM-uri, este inutil. Ce faci schimbi cartela de pe tel. mobil la cel din masina tot timpul?  Eu am pe masina tel. si am luat o cartela reincarcabila si m-am gandit (dupa ce am pierdut 2 nr. anterioare fiindca imi expira termenul de utilizare) sa pun de pe abonament sa imi transfere in fiecare luna, automat, 1 euro si astfel sa se prelungeasca valabilitatea iar eu sa folosesc tel. masinii la drumuri lungi. VRAJEALA !!! 1 euro tine fix 7 zile. Pt. 1 luna este necesara o reincarcare de 4 euro. Calcul sumar: 4 euro *12 luni=48 euro/an. Pt. ce?

poti in acelasi timp sa folosesti un abonament RDS, care e gratuit, daca-ti faci si abonament la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

RDS sta foarte bine cu acoperirea si spun asta din 2 motive.

1) timpul in care au facut acoperirea pana acum fata de vodafone (ex connex ) , orange ( ex dialog ) si cosmote ( ex cosmorom ) cand au inceput ei sa acopere Romania

2) costurile mult mai mai pentru acoperirea*

*RDS este o retea exclusiv 3G 2100mhz iar numarul de site-uri pentru o retea 3G este net superirior unei retele de 2G ( 900mhz  )

Puteti eventual sa va luati voce prepaid de la RDS, si daca nu va place... renuntat, doar e cartela :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti, acest topic era despre un telefon incorporat defect, de aici si pana la acoperirea DIGI este drum lung .

Va rog la subiect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now