M

Probleme punte/suspensie fata s40

9 posts in this topic

Am sa incerc sa fiu cat mai scurt:

Imi trancane (a gol,a clopot) ceva la roata dreapta fata iar la cea stanga imi scartaie ceva (sunet gen scartait de arc).Dupa cateva luni de mers cu masina asa mi-am facut timp si m-am dus cu masina la un BOSCH service.

Totul este relativ bun pe sub ea...singurele chestii care le-a gasit au fost pivotii...cel din dreapta are un joc mai pronuntat fata de cel din stanga si a presupus ca pe dreapta se aude trancanitul si din cauza flansei amortizor.

Intrebarea mea:

1. Pentru modelul meu (s40 1997 B4184S) pivotii vin neaparat cu tot cu brat sau poate fi schibmata doar piesa in sine (pivotul).Am vazut pe site-ul lui Midnight ca sunt pivoti fara brat(doar piesa in sine).Sub masina pareau ca nu pot fi schimbati si ca ar veni cu tot cu brat.

2. Imi poate spune cineva cu ce marca de amortizoare au iesit s40-urile din fabrica?Vin cu amortizoare Volvo sau Monroe,Sachs,etc...? As vrea sa-mi schimb si amortizoarele si as vrea sa pun ceva bun pe ea.Mentionez ca masina are garda la sol foarte foarte mica...nu stiu daca asa a iesit pe fabrica sau a schimbat suspensiile fostul proprietar dar in comparatie cu s40-urile stoc care le-am vazut pana acum este foarte foarte joasa....

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.Depinde ce amortizoare ai pe masina.In general (cred) sunt Sachs.Daca doresti poti pune tot Sachs dar pe gaz,cica ar fi mai bune,iar garda la sol joasa poate fi din cauza arccurilor(poate sunt sport).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de sfat. Despre pivoti stie cineva ceva? Midnight? help? please? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt in jur de 60-80 RON unul parca... pe Lemforder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru ajutor! Baietii de la service mi-au facut un pret pentru brat cu pivot de 480 de roni bucata....era sa lesin.. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-ti dadeau bonus o bascula la pivotul ala... era pret bun ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pivotul pe lemforder ii 60 de lei si se poate schimba fara a cumpara tot cu brat:

se depreseaza si se preseaza la loc se pune siguranta si cam atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

pivotul pe lemforder ii 60 de lei si se poate schimba fara a cumpara tot cu brat:

se depreseaza si se preseaza la loc se pune siguranta si cam atat

Si eu am schimbat de vreo luna directia si la pivoti ii chiar simplu--o siguranta si gata!Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now