adison

Probleme radiator

8 posts in this topic

Va salut domnilor. Am si eu urmatoarea problema. Mi s-a rupt tuturoiul care iese din partea de sus a radiatorului care e din plastic si care cred ca e returul ce duce in vasul de expansiune. Credeti ca se poate lipi cumva sau trebuie sa iau radiator? Si cam cat costa un radiator nou sau la sh. Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut eu am avut problema asta acu ceva timp , o solutie ar fi alt radiator ... insa eu am incercat altceva , am facut la un strungar o piesa in care intra bine furtunasul de retur catre vasul de expansiune si in cealalta parte sa aiba filet . Am infiletat in radiator partea cu filet unde am aplicat si un lipici destul de bun gen poxilina , cand ajung acasa iti pot spune ce , si a mers treaba super bine , am improvizatia asta de aproape un an si totul e ok . Grija mare sa nu astupi returul catre vas cu lipici si mai ales la infiletare , radiatorul e facut dintr-un platic mai casant , sa nu il spargi mai rau cand infiletezi piesa din metal !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Claudiu, si eu m-am gandit la varianta asta... dar voiam sa vad daca a mai incercat cineva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

alta solutie nu am avut , dar merge sa stii , pe seara iti dau si numele lipiciului .... alte idei nu mai am , dar asta e testata !!!

cu placere

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu un radiator dar e de diesel daca te ajuta cu ceva contacteaza-ma si iti fac un pret...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu aceeasi problema ca si colegul care a deschis topicul, am incercat cu nenumarate genuri de lipici si tot degeaba, nimic nu tine.

@djclaudiu - daca te rog poti sa faci cateva poze la stiutul din fier ca sa-mi dau seama cat de cat cum ai facut si eventual la lipici.

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti grija cu lipiturile,fiindca este presiune destul de mare si in cazul in care plesneste acea improvizatie, avei toate sansele sa "ciupiti" garnitura de chiuloasa si atunci o sa fie si mai pagubos. Sfatul meu este sa cautati un radiator la mana a doua daca nu aveti banuti de unul nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now