johnnybab

km reali?

11 posts in this topic

Salut,

Am un volvo S60 2002 cumparat din romania nou. Incerc acum sa-l vand dar ma confrunt cu urmatoarea problema: masina are 55.000 KM, fapt pe care potentiali cumparatori nu-l cred. Cum as putea demonstra acest lucru? Exista teste pe care le-as putea face in acest sens?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Se "vede" si din avion daca masina ta are 55 mii .Scuza-mi expresia .Daca spui ca  esti primul proprietar SIGUR masina ta arata impecabil pt km pe care ii ai.Cumparatori rau voitori care se indoiesc de km reali  ai masinii ,ar trebui sa vada multe alte aspecte la masina nu doar bordul , km.

Tu nu ai ce face in acest sens sa dovedesti prea multe  ci doar masina ta "spune" ce si cum.Ai si carte de service banuiesc  ,deci inca un lucru determinant.

  Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

PoÅ£i verifica erorile memorate în CEM. Dacă nu-Å£i dă eroare pe Driver Information Module, nu s-a umblat la kilometri.

FALS! Numai cu istoricul din reprezentanta se poate demonstra - aproxima, sau desfacand bordul si urmarita starea procesorului....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ai cum sa iti dai seama daca is 100 % real,doar asa dupa masina daca arata bine,dar in rest slabe sanse.Pentru ca acel bord(procesor) daca l "opereaza" cineva profi foarte greu se pot afla km reali ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ai cum sa iti dai seama daca is 100 % real,doar asa dupa masina daca arata bine,dar in rest slabe sanse.Pentru ca acel bord(procesor) daca l "opereaza" cineva profi foarte greu se pot afla km reali ;D

Sa nu se afle km reali la o masina trebuie umblat in DIM(panou instrumente) si in ECM(unitatea de motor) si nu mai da eroare.Si mai este o varianta sa se umble in una din ele,nu spun care poate va vin idei,si ....e de ajuns,ca incep oamenii sa umble

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu se afle km reali la o masina trebuie umblat in DIM(panou instrumente) si in ECM(unitatea de motor) si nu mai da eroare.Si mai este o varianta sa se umble in una din ele,nu spun care poate va vin idei,si ....e de ajuns,ca incep oamenii sa umble

Pai eu stiu unde se umbla pentru a nu avea nici macar o eroare,de aia am si zis.Daca se umbla in "punctu sensibil" nu mai rezolvi/afli nimic.In general la S60/s80/v70 si xc ,daca imi aduc aminte la s/v40 pana in 2004 nu i mare bataie de cap ;D.De aceea eu recomand sa vinzi masina asa cum o ai (parerea mea) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa le arati cat de putin uzate sunt discurile. Nici asta nu arata clar cati km are masina dar se vad totusi niste discuri uzate 50k si unele 150k spre exemplu. Eu cand am luat masina si m-am dus in service mi-a spus si mecanicul : "Da...discurile au o uzura de aprox 100k (cat imi zicea si bordul).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o cumperi din tara ..da,dar daca o cumperi de afara e putin mai greu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are piele sigur se vede pe ea cati km are, pentru ca se stie ca la volvo se deterioreaza  usor, dar la 50000 trebe sa fie ca noua totusi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

BUNA daca nu ma insel km se inregistreaza si in unitatea de abs .si cum tiau zis baieti pe aici masina trebuie sa fie aproape noua a mea am cumparato cu 75 de mii km,si era aproape nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now