sergiu440

EGR

9 posts in this topic

salut,  am si eu o mica dilema................ am un 440 din 96, motor 1.6 benzina

stie cineva daca are sau nu EGR motorul asta?.......... si daca da pe unde ar fi, sau cum arata?

din cate am citit la un subiect asemanator, de mai de mult, nu prea m-am lamurit, acolo era vb de motoare cu turbo si pe motorina

cred ca de la egr asi avea o problema cu relantiul care sta undeva la 1800 rpm, numai dupa ce se incalzeste motorul

daca ma poate lamuri si pe mine careva, va sunt recunoscator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s eu ala priceput ;D,dar stiam ca egr se gaseste doar la diesel,la benzina fiind clapeta de acceleratie  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

egr au si motoarele pe benzina aspirate sau turbo

unele comanfate de vacum unele cu comanda electrica

miine ma uit in vadis si spun mai multe;

egr=Exhaust Gas Recirculation

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sergiu: Nu ai EGR. EGR-ul se afla 90% pe motoarele Diesel, fie ele turbo sau aspirate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

v-ul nu nare in schimb opel astra f vectra b are 100%

nu stiam de aia nu am raspuns concret

multunesc si eu ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de raspunsuri............... de faptul ca nu am EGR am inteles.......... in schimb poate cineva sa-mi spuna de la ce ar fi problema cu relantiul ridicat dupa ce se incalzeste motorul?....... ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fii de la IAC, vezi pe langa clapeta de acceleratie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut in cazul in care nu ai EGR este posibil sa fie IAC-ul motorasul de mers in gol sau bypass,sau daca are un senzor de temperatura pe furtunul de alimentare cu aer.  eu la o vectra asa am patit. am curatat egr,iac,si nimic. la test mi-a dat ca senzorul era decalibrat si transmitea calculatorului o temperatura de -40 grade c, si de aia sta turat motorul. acum ia-le la rand si vezi unde este buba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now