alexpopeystar68

Pe unde pierde antigel?

66 posts in this topic

@Bogdan G ... evident ca blocul il mai am ... daca are nevoie omu' sa ma sune ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La motorul din Anglia, e interesant ca, compartimentul motor are ornamentele de plastic ca si cele phase1. (Cel de pe fata cu inscriptia Volvo si cele doua laterale) Motorul in schimb pare sa fie de phase 2. O fi montat un motor de phase2 pe o masina phase1? Cere mai multe poze si detalii.

Personal nu imi place deloc ideea cu garnitura de chiulasa schimbata... decat daca ai ceva garantie.

Motorul asta nu are pret cu TVA, deci nu e nevoie de firma cu RO valid ca sa il iei la pret net.

xydexter : motorul gasit de tine mi-ar fi bun si l-asi cumpara, nenorocirea e ca nu stiu engleza si nici nu am firma;  cost motor plus transport asi putea sa-l achit, dar repet, nu ma pot descurca singur; daca un volvist ma poate ajuta cu asta asi fi recunoscator si material si, pentru totdeauna, moral :D

Biri : asi prefera un motor complet, pt ca blocul motor de la tine, plus chiulasa, plus garniturile si alte piese, dar si manopera ies sigur mai scump;

Brava : daca ai putin timp. poti sa te uiti la motorul gasit de xydexter pe cgi.ebay.co.uk ... ? din cate vad eu care nu ma pricep ar fi in regula

Va multumesc la toti din tot sufletul, parca incep sa vad luminita de la capatul tunelului plin de funingine  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

rand : multumesc pt info, dar crezi ca pot pune un motor phase2 pe al meu t4 phase1? pt ca am comparat poza cu ce am eu si pare putin diferit la furtune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, tu ai Phase2 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

MC : inseamna ca ala e phase 1, pt ca are diferente la furtune si la ornamente plastic; daca e T4 inteleg ca e si turbo, da e fabricat pana in 2000, cam asa se vede pe  site

multam pt info

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, al tau e phase 2.

Masina din poza are modificari mai mici sau mai mari.  Scrie ca motorul e luat de pe o masina din 2000. T4 de 1948cmc s-au montat doar pe modele 2001 (fabricatie dupa 07.2000)

Trebuie cerute detalii, seria de sasiu, daca motoru le original de pe masina aia.

Capacul de pe motor este de phase2.

Dar compartimentul motor arata de phase 1. :(.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava : masina mea e din 2002, cel putin asa reiese din factura, asa ca nu se pupa cu motorul din Anglia, asa cred eu, bineinteles ca s-ar putea sa ma insel; daca ramane valabila "convocarea" de sambata, ai putea incerca sa ceri informatii complete pe mobilul meu? asi cere eu dar cu engleza mea de balta cine stie ce informatii obtin  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur e motor de phase 2. Acum vad ca scrie ca i-au schimbat si englezii garnitura de chiuloasa. Deci...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

xydexter : am inteles, nu merita, probabil e la fel cu al meu, adica are sau a avut probleme,

multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

un s40 2000 t este si in turda la dezmembrari dar cred ca de 165 de cai ph 1 iti las un nr de tel poate il mai are ;

eu cind am luat jentile de aliaj motorul mai era complet

tel.0747602001 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

are motorul am vorbit cu el numai ii turbo

cere 500 pe motor si 650cu turbina complet

daca te intereseaza numarul ii mai sus

scuze de dublu post ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala din Turda e de 160cp... fara VVT. Nu potriveste nici macar chiulasa pe B4204T5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu m-am uitat stiam ca ii turbo benzina ;

vvt ul trebuie sa fie pe evacuare la turbo nui?

daca il ajuta cu ceva ;)

mai era unu in bistrita (de acolo am luat jentile bbs)nu stiu ce motor avea eventual cu un  telefon se rezolva :D

daca trebuie postez nr

Share this post


Link to post
Share on other sites

dezmembrari alesd:0744572212

0765930253 cred ca acesta a fost de unde am luat jentile

Share this post


Link to post
Share on other sites

m as bucura daca as putea face ceva cu motorul lui Biri mai ales ca eu am luat chiulasa dar stiu ca e trecut prin foc mare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now