Sign in to follow this  
Followers 0
acidutul

baie ulei sparta

5 posts in this topic

Azi am intrat pe un drum forestier (total neadecvat pentru un V) si nefiind atent la drum am lovit un bolovan si am spart baia de ulei. Nu este foarte rau, circa 2 cm. pe verticala. Unii zic ca se poate suda pe masina ,altii ca trebuie data jos fiindca se sudeaza si pe interior, altii ca oricum o sa aiba scurgeri si mai bine cumpar alta. A mai patit-o cineva? Ce sfaturi i-mi dati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai simplu: jos , cu sudura si lipici gen bison chit(metal lichid sau genul).

la faza respectiva , cel mai rapid ajutor este sapunul! umezit se freaca pe zona lovita , in prealabil stearsa cu o carpa uscata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si eu am patit-o, sparta ceva mai bine si a trebuit s-o schimb,dar nu s-a desfacut decat bucati;)  asa ca sanse mari sunt pentru una noua, apoi suruburile (ele au fost cauza principala a bucatiri) sunt M7 si se potrivesc de la cutie de viteze Dacia;D

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o. Fiind o fisura mica mi-au sudat-o pe masina, acum sper sa fie bine, deocamdata nu se vede nici urma de ulei si am mers cam 20 km.Sincer mi-a fost frica sa o dau jos pentru ca si mecanicul a zis ca nu se stie daca se va desface asa usor de pe motor, cum o fi pozitionata pompa de ulei si altele, asa ca bine ca a mers sudata pe masina. Multumesc tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Indiferent de cum rezolvi problema, eu îÅ£i dau un sfat: pune-Å£i scut de protecÅ£ie metalic, chiar dacă pe-aici sunt vehiculate ÅŸi opinii pro ÅŸi opinii contra.

bine zis, eu am de doi ani un scut confectionat de mine din tabla de aluminiu cu striatii si este OK, nu vad nici o diferenta in functionalitatea motorului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0