Sign in to follow this  
Followers 0
Grippen

Unitatea dvd blocata

5 posts in this topic

Salut am cumparat un volvo xc 70 acuma o saptamana dar am o problema cu unitatea dvd din portbagaj, fostul proprietar mi_a zis ca cd-urile pentru navigatie sunt inauntru dar navigatia nu merge , imi da eroare cum ca nu vede cd si sa reintroduc cd-ul. Am incercat sa scot cd-urile afara(daca sunt inauntru) dar nu se intampla nimic, am mai incercat sa introduc un cd obisnuit dar nu vrea sa intre, nu stiu care ar putea fi problema. Am mai verificat erorile stocate si imi da urmatoarele:

DEM DTC SET

CEM DTC SET

CCM DTC SET

REM DTC SET

RTI DTC SET

Se poate sa am o problema si cu diferentialul spate dupa eroarile aparute?

Multumesc daca ma pute-ti ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc daca ma puteţi ajuta.

Păi, RTI DTC SET înseamnă eroare... S-ar putea, după ce o rezolvi, să mai ai ÅŸi distracÅ£ia lentilei "prăfoase".

DEM DTC SET înseamnă, întradevăr, probleme la tracÅ£iunea spate.

CEM = Central Elecronic Module;

CCM = Climate Control Module;

REM = Rear Electronic Module.

Sfatul meu ar fi să începi prin a-Å£i verifica siguranÅ£ele, pe urmă, cu erorile rămase, să dai o tură pe la un tester.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa nu fie unitatea RTI conectata daca nu face nimic, ecranul se ridica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ecranul de la gps se ridica dar imi da eroare cum ca cd-ul nu este vizibil si sa reintroduc cd-ul, am incerat sa scot cd-ul afara(daca ii inauntru, nu sunt sigur ca ar fi cd introdus in unitate) dar nu iese, am mai incercat sa reintroduc un cd obisnuit dar nu intra deloc , e ceva la gurita aia de la unitate ce nu se deschide sau stiu eu, desi pe unitate este luminat butonul de eject (aia inseamna ca primeste curent).

In legatura cu celelalte coduri de eroare nu stiu care ar fi problema pentru ca am testat masina la un garage , am ridicat-o se invart toate rotile fara probleme, chiar am simtit si pe drum cand cupleaza rotile din spate. Iarasi clima functioneaza normal , fara nici o problema, sau cel putin asa cred eu. Se poate sa fie si din cauza ca masina nu a vazut testerul demult . ultima revizie ce ia fost facuta a fost la 91.809 km, ia acuma are 112.000 km urmand ca la 120.000 de km sa ii fac revizia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ar trebui să te uiÅ£i puÅ£in la spatele DVD-drive-ului, să nu fie vreun cablu sărit din mufă.  ;D

Vezi dacă nu te ajută cu ceva: CLICK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0