Guest motanu

lichid servo volvo V40

5 posts in this topic

ma poate ajuta cineva sa imi zica si mie ce tip de lichi de servo imi trebuie pt un volvo V40di ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice lichid ATF (Automatic Transmission Fluid - Lichid de transmisie automata) de buna calitate, Castrol, Mobil, Valvoline...

Eu am pus de la 2+2 dar nu sunt deloc multumit, sunt de duzina chiar daca scrie "Power steering fluid" in mod explicit pe el, si vreau sa-l schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tind sa iti dau dreptate ca si eu am bagat in disperare de cauza acelasi 2+2 si continua sa scoata un zgomot cind virez si chiar s-a amplificat si cind stau pe loc (nu as vrea sa dau vina neaparat pe lichidul de servo dar asta a fost singura buba descoperita de mine "nu mai avea lichid de servo", si zgomotul este specific, nu inteleg de ce mai si tremura motoru cu totul) :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aral ATF ,f. bun. Am schimbat la mine si merge super directia ,chiar mai usor ca inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eu am pus in a mea un ulei ATF de la PetroCanada (am ales sa distribui un astfel de ulei pentru ca este compania guvernului canadian deci nu-si permit sa dea chix, uleiul se fabrica, imbuteliaza si livreaza EXCLUSIV DIN CANADA), si este de o calitate foarte buna. Cu 2+2 simteam ca se intareste volanul pe masura ce se incalzeste masina, plus ca atunci cand l-am pus acum 6 luni era transparent-galbui iar cand l-am scos era NEGRU ! Cu asta (este rosu) nu se mai manifesta asa evident intarirea volanului si pompa de servo e mai silentioasa...

    Pretul este mai mic decat la Castrol si Mobil, mai precis 250.000 1 litru de ATF.

    Pentru cei interesati, www.petro-canada.ca ... pe mine personal m-au convins :)

    Urmatorul schimb de ulei il voi face cu Duron 10W40 tot de la ei, de-abia astept sa vad cum se comporta masinuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now