nazkamike

resoftare

9 posts in this topic

care este pretul unei resoftari (nu chiptuning) pt un v40, an 2003, 85kw si care sunt imbunatatire aduse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu au existat recall-uri pentru diverse problemute (bug-uri) de soft, nu cred ca a aparut vreo versiune mai noua. Puterea ramane clar aceeasi, poate ceva optimizari pe la consum.

@Godfather: Pareri ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 sunt variante de soft mai noi. Alin spunea ca dupa ce si-a resoftat masina merge mai bine si i-a cresut puterea. Lucrul asta pot sa-l confirm si eu, e ceva mai nervoasa decat a mea. Cei de la reprezentanta i-au zis ca masina va avea cu 15 cai in plus. Alta modificare ar fi felul in care intra DSTC-ul care intervine ceva mai fin.

Candva in decembrie dau si eu o tura la TM pentru o mica resoftare si va mai zic atunci ce mai e nou ;D.

Pretul unei resoftari e undeva la 300 RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am facut resoftarea la Timisoara la reprezentanta. O resoftare costa 100RON fara T.V.A./ bucata :) Ai doua variante. Soft pentru motor si soft pentru masina. Ambele sunt versiuni 2007. La motor simti ceva putere in plus (dar neoficial ca ar trebui sa-ti modifici talonul) si ceva consum mai redus. Puterea o simti din treapta a 4-a, respectiv dupa 80km/h si mai ales in panta asscendenta o vei simti. La masina nu stiu ce sa zic, eu l-am updatat pentru ca oricum era in germana si nu pricepeam nimic. La resoftare poate dura cateva minute sau...peste o ora, depinde cat e de incarcat serverul din Suedia. Nu au softul in reprezentanta la noi, resoftarea se face ONLINE. Se mai rezolva si ceva bug-uri pe la DSTC, la mine daca derapa un pic se aprindea becul si daca insistam pe stilul "sportiv" nici de-al dracu nu se mai stingea....Arata bordul ca un pom de craciun. Acum insa functioneaza chiar numai cand e nevoie, iar Traction Control lucreaza impecabil. Am trecut o garla cu ea unde anterior s-a impotmolit o raba si un Caterpilar iar mocirla era peste jumatatea rotilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un numar de telefon au acolo la Timisoara la service? As vrea sa vad daca la S40 2005 exista varianta imbunatatita de soft si poate sa ma programez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunteti absolut siguri vis-a-vis de câştigul de putere la S60 ? pt că eu am întrebat un mecanic de la reprezentanÅ£a din Buc ÅŸi a părut că nu ÅŸtie nimic despre această posibilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa nu fiu sigur????? Eu stiu ce am avut inainte si ce am acuma. Test pe Dyno, nu povesti. 0256243737 e numarul si ceri cu Cornel. E un inginer super de treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci update la s40 2003 se face sau nu ? Nu a facut nimeni resoftare pe S40 ???????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai suna la reprezentanta, ca e numarul afisat si te lamuresc baietii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now