Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Mastercyp

Problema usa sofer....sau inchiderea centralizata ??

6 posts in this topic

buna seara...am si eu o problema la un s60 din 2003. Cand blochez masina din telecomanda....usa de la sofer sare inapoi...deschid portiera de la sofer...blochez usile de buton...sar toate inapoi.....inchid.....si se inchide si cea de la sofer...nu tot timpul. are cineva idee ce as putea sa-i fac ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca incerci să încui maÅŸina din butonul de pe uÅŸa ÅŸoferului (sper că am înÅ£eles bine - deschid portiera de la sofer...blochez usile de buton...sar toate inapoi - este perfect normal să sară toate pt că tu încerci să încui maÅŸina cu uÅŸa ÅŸoferului deschisă, iar softul maÅŸinii nu îÅ£i dă voie acest lucru.

Cât priveÅŸte problema în sine eu aÅŸ începe prin a verifica contactul de uÅŸă închisă (se afla în clanÅ£ă), care s-ar putea să nu funcÅ£ioneze corect ÅŸi să dea semnal de uÅŸă deschisă, motiv pt care încuietoarea nu se va activa tocmai din motivul de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna seara...am si eu o problema la un s60 din 2003. Cand blochez masina din telecomanda....usa de la sofer sare inapoi...deschid portiera de la sofer...blochez usile de buton...sar toate inapoi.....inchid.....si se inchide si cea de la sofer...nu tot timpul. are cineva idee ce as putea sa-i fac ??

Nu e problema de contact la incuietoare! Iti arata usa deschisa atunci cand sunt toate usile inchise?, daca nu clar nu e contactul.

In mod normal atunci cand oricare dintre usi nu e inchisa total masina NU SE POATE INCUIA DIN TELECOMANDA. Daca usa din stanga e deschisa si restul usilor sunt inchise in momentul in care incerci sa inchizi usa din stanga butonul sare inapoi. Se repeta treaba asta de cateva ori (la mine de 2 ori) dupa care masina vede ca esti insistent  ;D si te lasa in pace. E normal sa se deschida si restul usilor pentru ca usa din stanga le comanda ( e o masura in cazul in care iti uiti cheile in masina).

Buun, acum sa revenim. Ce ai tu pare a fi o problema ori de soft ori un defect de clanta. S60-ul pana in 2002 din cate stiu eu are exact problema asta insa la usa din dreapta fata. Daca se dovedeste a fi clanta e grav (nu vreau sa te sperii dar lui budulan i-au cerut 1000 RON la reprezentanta si nu se poate lua second ).

Recomandarea mea caldurosa este sa dai o fuga pana la dealer sa-ti diagnosticheze si cu ocazia asta sa-ti si puna softul de 2007, poate se rezolva. Te costa in jur de 300 RON toata afacerea.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) Ma prapadesc de ras cand citesc. Eu nu am dormit noaptea ca nu se inchidea masina si am dat cu toti dracii in cine am putut. Problema nu e la "broasca" e imposibil sa aiba uzura, problema e de la contacte :D exact ca la mine. Uite si rezolvarea, dureaza 15 minute.

Desfaci fata de usa a soferului (am postat cum se face) si scoti modulul de comanda de tot. Are 2 mufe. Una cu fire mai multe care intra in partea de jos a modulului. Verifica sa fie lipiturile perfecte acolo. Daca ti se par corecte, da cu spary de contact pe ambele mufe (mama+tata), si vezi acuma. Sunt grabit ca intram mai in detaliu, dar asta in mod SIGUR e problema la tine. Spune-ne si noua ce si cum, dar sunt absolut convins ca asta e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc mult...am sa vad ce pot sa-i fac...si va spun ce si cum era :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0