tropentarn

zgomot motor volvo s60 d5 273000 km

14 posts in this topic

Buna tuturor. Sunt nou pe aici, dar nu nou cu volvo. 940, s40, 440 si in final s60. cineva a mai postat pe aici cu sunetul de compresor cand scoti busonul dar nimeni nu a explicat (prea clar) daca e normal acest zgomot sau nu.am pus ulei nou dar tot asa face. pareri sau opinii??? multumesc ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este zgomotul si asa fac toate motoarele D5244T .

Share this post


Link to post
Share on other sites

wuufff...deci nu imi fac probleme? alte pareri? oricum masina e beton.imi place la sonorizarea, e dolby pro logic 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce alte păreri mai vrei, dacă ai primit-o pe a lui Bogdan?! ;D

nimeni nu a explicat (prea clar)

Nici tu nu ai întrebat clar. Pune o filmare (înregistrare) de calitate (cu sunet clar) ÅŸi-Å£i vom spune clar dacă e normal sunetul sau nu.

Sunetul normal e ca şi cel din filmuleţul pus de BG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, cum Å£i-ai dat seama că sunt nervos?! ;D

PS: Am uitat să-Å£i urez bun venit pe forum, aÅŸa că:

BUN VENIT PE FORUM, MATE!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgomotul ala e OK .. la Km aia o sa auzi indata alte zgomote din zona ambreiajului daca nu a fost umblat cumva deja pe acolo .  in rest cauta topicul cu si despre injectoare D5 vezi ca se vorbeste despre un ulei ce se pune la alimentarea cu diesel .. te sfatuiesc sa pui si tu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri.masina are full service history si ma gANDESC CA TOATE AU FOST FACUte la timp.o alta nedumerire: distributia!a fost schimbata la 113000 de mile, acum nu stiu ce sa fAc, sa schinb sau nu? la volvo au zis ca la 4 ani sau 70000 in haynes scrie ca la 100000, tot 100000 azis si mecanicul, iar prima si singura data a fost schimbat la 5 ani la 113000.acuma de care sa ascult?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distribuția se schimba la 160.000km sau 10 ani .

Eu zic sa asculți ce zice VIDA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor am si eu o mica problema la S60 163 CP, legata de sirocol, a inceput sa scoata un fum alb enorm de mult si am fost nevoit sa il anulez, scotindu-i mufa (am bagat mana pe sub spoiler si am scos o mufa care intra in el si cu asta am observat ca nu mai functioneaza) ce credeti ca ar avea ? am facut bine ca am anulat sirocolul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am o problema, tot la S60 163 CP diesel, am observat putin ulei pe scut in partea din fata, sar putea sa fie dela radiatorul de intercooler e vreo problema grava ?masina merge fff bine, daor in relantiu se aude zgomotul ciudat de la ambreaj(asa am cumparat-o)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult de informatie dar cum trebuie curatat "sirocolul" chestia aia care arata ca un motor de frigider si ii sub aripa din fata partea stanga si are un esapament mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am observat eu in relantiu sunetul acela ciudat ar fi ca de la o roata dintata baladoare care in momentul scoateri din viteza ar trebui sa nu se mai invarta dar totusi ea ramane putin cuplata, ceva s-a slabit ,uzat un distantier nu stiu ce sa zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now