alecxica

TAMPOANELE VACUUMATICE motor

4 posts in this topic

M-am interesat la magazinele de piese auto despre aceste tampoane pt ca trebuie să-l schimb pe cel din faÅ£ă. De aici încolo e o intreagă bulibăÅŸeală. Le găseÅŸti, într-adevăr, însă nu se numesc cum ÅŸtim că ar trebui să se numească. De exemplu, SWAG oferă TAMPON MOTOR STÂNGA SUPERIOR la pretul de 353.72 ron, identificat după fotografie drept tamponul de care am eu nevoie, dar, în acelaÅŸi timp, am găsit ÅŸi TAMPON CUTIE INFERIOR la preÅ£ul de 287.41 ÅŸi pt care fotografia este aceeaÅŸi. (ataÅŸez fotografiile celor două tampoane, dar care, evident că arată acelaÅŸi lucru). Pt că trebuie să comand online tamponul de care am nevoie ÅŸi pt ca nu as vrea să constat la livrare că nu am primit ce am dorit ÅŸi pt că evident aÅŸ vrea să plătesc preÅ£ul mai mic, vă întreb dacă există diferenÅ£e între cele două tampoane fată ÅŸi spate, dacă există evoluÅ£ii ale lor în funcÅ£ie de anul de fabricaÅ£ie ÅŸi orice altceva care consideraÅ£i că ar trebui ÅŸtiut în legătură cu aceste tampoane.

p.s.: Vadis-ul nu m-a lămurit prea bine pt că aparent desenul e acelaÅŸi ÅŸi pt tamponul spate ÅŸi pt tamponul faÅ£ă, iar codurile de produs sunt aceleaÅŸi, cu excepÅ£ia ultimei cifre care într-un caz e 4, iar în celălalt 5.

post-336-12877845440692_thumb.jpg

post-336-12877845441197_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care sunt simptomele care le are masina de vrei sa le schimbi?

Verifica cu atentie conductele de vacum care intra in ele, nu de alta dar sunt destul de scumpe si sa nu dai banii de pomana.

Daca in momentul opririi motorului simti o bubuitura in caroserie inseamna cel mai probabil ca ai scapari de vacum sau nu-ti functioneaza electrovalva ce comanda intensitatea vacumului pe instalatie ( e prinsa de filtrul de aer si intra o teava de plastic si iese un furtun cam de 10 mm diametru exterior).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simptomele sunt vibraÅ£ii în caroserie. Stând la volan, pur ÅŸi simplu vibrează scaunul sub mine, într-un fel cum nici la bătrânul meu 760 d6 nu am simÅ£it (celelalte tampoane abia le-am schimbat, deci sunt practic noi, atât cel din dreapta jos cât ÅŸi cel superior de la bara de torsiune).

Electrovalva funcÅ£ionează bine, însă la o verificare destul de empirică zic eu, dar cred ÅŸi relevantă, am încercat să văd dacă tampoanele tin vacuumul. Am scos furtunul din electrovalvă ÅŸi am făcut eu vacuum tragând aerul ÅŸi astupând furtunul cu limba. Dacă pt tamponul din spate vacuumul s-a menÅ£inut ÅŸi limba mi-a rămas agăÅ£ată de furtun, pt ce din faÅ£ă nu s-a întâmplat aÅŸa ceva, fiind imposibil să creez vacuum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Pozele sunt luate din TecDoc, care e catalogul ce contine cam toate piesele de schimb aftermarket care exista pentru cam toate marcile si modelele de masini. Ce-i acolo vei gasi peste tot :)

    Sunt buni la pret pe SWAG cei de la Autokarma, in schimb restul de 90% din repere sunt mai scumpe. La originale nu mai zic, sunt cu 60% mai scumpi ca mine :)) Atentie, chiar daca par ieftini, nu prea vad pe la ei MANN, MAHLE... Castrol-ul e scumputz, iar pentru masina mea am in fisa de piese un ulei care mi-ar distruge cutia de viteze. Eu am nevoie de 75W-85 iar la ei recomandat este 80W-90. La lichid de frana eu am nevoie de DOT4+, iar ei dau in fisa DOT4 si atat :)

    Si mai sunt si altele... Nu e in niciun caz antireclama, dar daca tot cumparati, documentati-va inainte pentru ca in Romanica noastra majoritatea lucrurilor se fac "la gramada" :)

    Cat despre tamponul ala... mai bine ti-l comanzi original macar stii ca nu-ti vine altceva.

    Ca o paranteza, politica de vanzare la toate firmele (vorba lui Creanga nu stiu altii cum sunt dar stiu cum e la mine) trebuie sa includa returnarea produsului in termen de 2 zile lucratoare in caz ca nu este ceea ce trebuie, pe cheltuiala firmei evident, pentru ca ea a gresit. Daca vi se impune sa cumparati alt produs in loc sa vi se dea banii inapoi, aplicati legea si in caz de forta majora OPC-ul. Sunt OBLIGATI sa va restituie banii si sa anuleze factura. Obligatia voastra ca si cumparatori este sa aveti deviz de montaj de la service autorizat RAR pentru a beneficia de garantie.

    Numai bine !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now