Sign in to follow this  
Followers 0
the_transporter07

ajutooor!

4 posts in this topic

Va rog frumos sa ma ajutati intr-o mare ...incurcatura.Am cumparat un Volvo din Austria dar nu am putut face actele(era nu stiu ce sarbatoare nationala si doamna de la care l-am cumparat nu a putut merge sa facem actele ptr ca era inchis )Acum trebuie sa merg sa-l iau si nu stiu daca pot face actele singur fara sa mai mearga propietareasa masinii ,care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez,unde trebuie sa merg ce taxe si cat costa numerele,asigurarea si ce mai trebuie(masina nu are itp valabil dar am auzit ca nu este problema,se pot scoate numere si asigurare pe 4 zile...asa o fi?).Ma gandeam ca poate unul dintre membrii clubului dumneavoastra in care m-am inscris si eu de curand(si ma bucur ca am dat peste o mare...familie),a trecut prin acest proces de cumparare a unui autovehicul din Austria.

Va multumesc anticipat!

semnat: un volvist care se mai trezeste din cand in cand si noaptea ca sa-si ajute prietenii...chiar daca nu au volvo.poate asa ii fac sa-si ia si ei...masina care va fi masina si peste 200 de ani

PS:poate nu am postat unde trebuie si cum trebuie...imi cer mii de scuze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Din cate stiu eu Austria nu are numere de export (ZOLL), deci masina poate fi adusa ori pe platforma ori cu numerele actuale(cu acceptul proprietarului, urmand ca in cel mai scurt timp sa i le inapoiezi). Se mai poate face o "inginerie"........mergi pana in prima localitate din Germania(fara masina), cu actele masinii + contractul de vanzare-cumparare si iti iei niste numere galbene de export (valabile 5 zile) si asa nu iti mai trebuie TUV(ITP) valabil. Pretul unui set de placi pe 5 zile + asigurare variaza intre 70-120 euro (depinde cu cat gasesti asigurare). Placile sunt max.20 euro.

Daca ai contract de vanzare-cumparare cu d-na, nu trebuie sa fie prezenta la perfectarea actelor(placi, asigurare).

Cred ca am raspuns tuturor intrebarilor tale. Daca m-am inselat sau am omis ceva........?

Multa bafta !

Edited by DANY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult DANY,

Masina nu are numere asa ca voi incerca...ingineria cu numerele de Germania pentru ca e la 2 pasi de Germania,la Salszburg

Voi pleca in noaptea asta,ramane sa-ti povestesc ce am rezolvat

Cu stima,

the_transporter07

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat,nu a mai trebuit sa ajung in Germania pentru numere,au cei care vand masini in parcurile auto cu 120 euro,valabile 4 zile

Multumesc mult DANY,

Masina nu are numere asa ca voi incerca...ingineria cu numerele de Germania pentru ca e la 2 pasi de Germania,la Salszburg

Voi pleca in noaptea asta,ramane sa-ti povestesc ce am rezolvat

Cu stima,

the_transporter07

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0