mikaita

clima automata??

23 posts in this topic

salve....ma poate ajuta cineva?nu am incalzire in scaune si nici butoane in blocul de clima pentru scaune incalzite...daca schimb:1)scaunele cu incalzire in ele, 2)clima automata(cu toate cele 6 butoane...incalzire scaun st...ac....recirculare...luneta...dsa...incalzire scaun dr)...intrebarea mea este...trebuie sa mai schimb ceva?vreun calculator pt clima?sau pentru DSA?de unde trag fire la scaune??....sau de la scaune unde duc ele????nu ma pricep ...please.......va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s40 diesel nu ai Dsa.

Pentru incalzire ai deja firele trase (sub scaun) si in (bord9.Deci ai nevoie doar de piese + buton.

Pentru a instala clima automata ,ma gandesc ca ar trebui sa schimbi si compresorul(probabil).

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un benzinar s40 turbo T3 165 hp.....in momentul de fata am blocul de clima montat (asa am cumparat-o)....cu ac,dezaburire,recirculare aer......daca schimb cu bloc clima automat....cu toate cele 6 butoane si montez si scaune incalzite....ar trebui sa mearga...nu??nu stiu ce ar trebui insa pentru DSA!!?? multani fain pt raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve.....chiar trebuie sa schimb si compresorul??am sa incerc sa schimb doar blocul de clima automata si apoi vad ce mai trebuie.....astept ceva sugestii de la cunoscatori.....multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinar turbat si nu ai DSA? Din ce an e?

Hmmm... Ar trebui sa desfaci piesa aia din bord (de sub scrumiera) sa vezi daca ai mufele dedesubt.

DSA-ul are si un computer separat. Senzorii de ABS de la masinile cu DSA si fara DSA sunt la fel, deci macar de un lucru ai scapat :) .

Dar sa stii ca DSA nu este echivalentul unui ESP... Nu face decat sa dozeze puterea masinii astfel incat sa recapeti aderenta, indiferent cat de tare apesi pe pedala. Deci poate fi inlocuit cu mare succes cu o apasare mai calma a pedalei, atunci cand situatia o cere.

NU ESTE ESP, care franeaza rotile independent, citeste pozitia volanului, te mentine pe traiectorie la schimbari bruste de directie, etc.

DSTC-ul face asta la Volvo, dar nu prea a fost pus pe masinile noastre... Deci nu stiu cat de mult merita sa te agiti sa iti dotezi masina cu DSA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina e din 2001(iulie)....nu prea ma atac pentru DSA...mai mult pt acea clima automata...ca vreau sa-mi pun scaune incalzite ....dar clima pe care o am eu nu are butoane pt scaune...am gasit sa cumpar clima...mai am scaunele de cumparat...dar intreb mea e daca am fire trase pt scaune....mercic fain pt precizari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca trebuie sa fac rost si de computer pentru DSA??si de compresor!!?? am sa cumpar clima automata si am sa vad ce se intampla.....CEA MAI MARE problema e ca nu stiu daca am trase fire pt incalzire scaune...??? !!!masina nu are acum scaune incalzite dar vreau sa le schimb...cu incalzire in ele.....sper sa ma lamuresc cand vine clima.....sper sa mearga(daca voi schimba scunele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua volvistilor!!! poate sa ma ajute cineva si pe mine??? vreau sa schimb clima manuala (AC////RECIRCULARE///DEZABURIRE) cu cea automata(INCALZIRE SCAUN //// AC /// RECIRCULARE /// DEZABURIRE LUNETA //// DSA /// INC SCAUN)....CE TREBUIE SA FAC?? trebuie resoftat ECU??mufele sunt aceleasi....

post-190-003358900 1290520320_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua volvistilor!!! poate sa ma ajute cineva si pe mine??? vreau sa schimb clima manuala (AC////RECIRCULARE///DEZABURIRE) cu cea automata(INCALZIRE SCAUN //// AC /// RECIRCULARE /// DEZABURIRE LUNETA //// DSA /// INC SCAUN)....CE TREBUIE SA FAC?? trebuie resoftat ECU??mufele sunt aceleasi....

Incalzirea in scaune si DSA nu au legatura cu clima. Pentru clima automata iti trebuie mai multe, cred ca si senzorul de radiatie solara din boxa dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incalzirea in scaune si DSA nu au legatura cu clima. Pentru clima automata iti trebuie mai multe, cred ca si senzorul de radiatie solara din boxa dreapta.

si eu am vrut dar am renuntat din cauza costurilor

eu senzorul de lumina am de ex

mi -ar trebui :comanda clima automata si senzorul de temperatura interioara cu furtunul respectiv ;pana aici sa zicem,DAR dupa cate stiu trebuie resoftat si asta nu stiu la ce pret ar fii:blink: :blink: :blink:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

acel senzor il am....clima automata am cumparat-o ......ce mai trebuie schimbat?....calculator separat pt dsa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ecc.pdf

Parerea mea, e multa bataie de cap si nu stiu daca merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai perfecta dreptate ...e ceva bataie de cap.....dar am sa incerc.....sper sa mearga...sooner or later....oricum multumesc mult pt tot la toti cei care m-au ajutat cu un raspuns!!!!!!!!!! sa auzim de bine::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut prieteni,nu vreau sa va mai bat la cap cu acest subiect..dar nu stiu pe cine sa mai intreb.....stie cineva unde se afla localizat acel calculator pt DSA?este cel din imagine?clima care o am acum pe masina este cea din poza atasata,este automata sau manuala??

post-190-068165600 1290602791_thumb.jpg

post-190-048716100 1290603288_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fie automata, trebuie sa ai pozitii de auto la ventilatie, dirijarea aerului si comutatorul de temperatura gradat in celsius.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculatorul de DSA ar trebui sa fie pe stalpul din dreapta fata sub bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o poza la el??? unde se afla???la calculator DSA??? multumesc mult pt precizari...adica langa mufa de diagnoza??

Share this post


Link to post
Share on other sites
post-501-030900700 1290625495_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult......sper sa-l gasesc....esti tare!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

No problem. Daca vrei sa te documentezi mai in detaliu, descarca VADIS E relativ usor de instalat si folosit.

xydexter te rog sa fi atent la regulament cand faci indrumari.

Multumesc.

Edited by Danyx
Trimitere catre site ilegal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut prieteni,nu vreau sa va mai bat la cap cu acest subiect..dar nu stiu pe cine sa mai intreb.....stie cineva unde se afla localizat acel calculator pt DSA?este cel din imagine?clima care o am acum pe masina este cea din poza atasata,este automata sau manuala??

E clima manuala. Cea automata are gradatioe in grade C la butonul de incalzire. Plus poztiiile Auto pe primele 2 butoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vadisul descarcat si instalat.......am si autodata 3.24....dar nu prea stiu pe unde sa caut:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vadisul descarcat si instalat.......am si autodata 3.24....dar nu prea stiu pe unde sa caut:blush:

Dai pe vehicle profile, selectezi modelul tau si motorizarea din lista sau introduci VIN din talon. Dupa aia cel mai usor gasesti ceea ce cauti cu search si selectezi free text.

post-501-002640400 1290696230_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now