iustin

coduri de eroare volvo s60

20 posts in this topic

imi apar doua coduri de eroare p0244 si p0571 ,am fost la niste mecanici si o cam dau in balbaiala e un volvo s60 2003 motor 2400 96kw .masina a pierdut putere,scoate fum negru si la franare partea deapta tremura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..... si la franare partea deapta tremura.

Disc de frana deformat .. Schimba discul sau ia-l la strung nitel dar cam slabute sanse ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Disc de frana deformat .. Schimba discul sau ia-l la strung nitel dar cam slabute sanse ....

discuri am pus noi brembo si tot asa face

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am citit eu, primul cod indică o problemă la wastegate/turbină iar al doilea, la modulul ABS (lipsă semnal pedala de frână). Nu cumva îţi stau aprinse luminile de frână în permanenţă? Nu sunt expert şi s-ar putea să mă înşel, să aşteptăm şi părerile celor mai pricepuţi ca mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

legat de frane totul functioneaza perfect din cuza vibratiei de la roata dreapta fata am schimbat toate bucsele,amortizore,discuri si flenselecu rulmenti care vin in capul amortizorului

Share this post


Link to post
Share on other sites

p0571-switch pedala frana.

P0244- este boost controlerul probabil defect sau contacte imperfecte.

Nu ai cumva si eroare de ABS ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a pus ceva legat de abs calculatorul masinii dar mesajul a disparut repede si nu a ramas in memorie.legat de cele doua codurib ce trebuie sa schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

a pus ceva legat de abs calculatorul masinii dar mesajul a disparut repede si nu a ramas in memorie.legat de cele doua codurib ce trebuie sa schimb

imi puteti explica unde e ,,boost controlerul,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boost controlerul este chiar pe blocul motor . Uite aici cum se desface .

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi puteti explica unde e ,,boost controlerul,,

vibratiile de pe parea dreapta pot fi datorate de codul p0571?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce treaba are pedala de frana cu vibratiile :lol:

Problema este ca vibrațiile pot fii legate de pierderea de putere și de eroarea de presiune turbo, eu as începe prin a verifica vacumurile de la tampoanele motor (fata/spate) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi cum se verifică alea, mai exact? Dacă au sau n-au scurgeri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi cum se verifică alea, mai exact? Dacă au sau n-au scurgeri?

CRED CA NU M-AM EXPRIMAT BINE IN LEGATURA CU VIBRATIILE ,NU SUNT VIBRATII PROVOCATE DIN CAUZA MOTORULUI CI TREPIDATII CAND FRANEZ.ROATA DREAPTA FATA FACE CA SI CUM AR FI DISCUL INDOIAT DE ASTA AM INTREBAT DACA POATE FI RELATIONAT CU ACEST COD P0571

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este de la acel cod, pur si simplu ai un disc de frana ovalizat. Vezi ca ti-a ramas blocat Caps Lock-ul :lol:

DOC, se verifica daca tin vacum tampoanele, se poate face si din soft si mecanic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este de la acel cod, pur si simplu ai un disc de frana ovalizat. Vezi ca ti-a ramas blocat Caps Lock-ul :lol:

DOC, se verifica daca tin vacum tampoanele, se poate face si din soft si mecanic .

trepidatiile la roata nu cred ca sunt din discuri am schibat intr-o luna de 2 ori discurile am pus unele brembo si apoi altele tvg

Share this post


Link to post
Share on other sites

trepidatiile la roata nu cred ca sunt din discuri am schibat intr-o luna de 2 ori discurile am pus unele brembo si apoi altele tvg

Daca ai schimbat discurile si tot face trebuie sa varifici butucul,care oricum trebuie verificat cand schimbi discurile.Se verifica cu comparatorul,bataia(jocul lateral) sau ovalizarea(sa zicem) la butuc,cum ar trebui verificata si la discuri de altfel cand se monteaza, trebuie sa fie foarte mica adica de ordinul sutimilor,0,040 la disc si 0,020 la butuc.Daca ai joc si la butuc si la disc trebuie sa muti discul de frana in asa fel incat jocul sa scada pe comparator.

E treaba de finete si nu vei reusi decat la un atelier bun sau daca schimbi direct si butucul si discul cu unele de Volvo ca la alea jocul este unde trebuie

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai schimbat discurile si tot face trebuie sa varifici butucul,care oricum trebuie verificat cand schimbi discurile.Se verifica cu comparatorul,bataia(jocul lateral) sau ovalizarea(sa zicem) la butuc,cum ar trebui verificata si la discuri de altfel cand se monteaza, trebuie sa fie foarte mica adica de ordinul sutimilor,0,040 la disc si 0,020 la butuc.Daca ai joc si la butuc si la disc trebuie sa muti discul de frana in asa fel incat jocul sa scada pe comparator.

E treaba de finete si nu vei reusi decat la un atelier bun sau daca schimbi direct si butucul si discul cu unele de Volvo ca la alea jocul este unde trebuie

bine o sa verific si butucul ca dor asta a ramas de schimbat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe disc a pus cineva comparatorul?Cat are joc?

Si daca verifici butucul fac cum am scris eu si vezi si burduful de la etrier sa nu fie spart

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe disc a pus cineva comparatorul?Cat are joc?

Si daca verifici butucul fac cum am scris eu si vezi si burduful de la etrier sa nu fie spart

incerc sa schimb si butucul cu fuzeta ca asta a ramas de schimbat daca nu cred ca trebuie sa schimb soferul

Share this post


Link to post
Share on other sites

incerc sa schimb si butucul cu fuzeta ca asta a ramas de schimbat daca nu cred ca trebuie sa schimb soferul

Soferul nu are nimic nu e normal sa ai trepidatii la franare,verifica tot pe partea aia,jocuri in bucsi bascula si butuc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now