LeChuck

alternativa dmf aftermarket

12 posts in this topic

de buna ce este, celebra dmf, pt. oameni frustrati, poate fi alternativ schimbata cu asa ceva. mai multe detalii pe site la valeo.

astept comentarii si pareri vis-a-vis de subiect. :mblah:

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

e o alternativa cred ca buna pentru cei cu bugete mai restranse si cei care nici nu merg mai mult de 20000km pe an

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei zic ca e mai durabil decat ambreiajul cu dmf...(cel pt. oameni cu dare de mana).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am lecuit demult cu aftermarketul.Ce este important,mai bine pui original,chiar daca este mai scump,sau sa pui spre ex. cum este la mine,ambreiaj Luk,asa cum vine si pe original,singura dif. fiind ca scrie si volvo pe langa luk.Asa da,dar altfel nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e la dizal,ca eu am gasolina,si e minunat ambreiajul cel nou:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu exista posibilitatea de a pune volanta simpla la Volvo, numai pt VW si alte marci exista aceasta posibilitate iar cei de la Valeo mint cand spun ca este "the same" pt ca nu este asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca valeo este o firma care sa faca afirmatii de doi lei. nu am probat acest ambreiaj ca sa-l pot compara cu cel cu dmf, dar

ceea ce am inteles eu din articol este ca exista un sistem de arcuri in disc, mai sofisticat decat cel normal, care poate prelua rolul volantei cu masa dubla. al doilea aspect este ca acest ambreiaj ar fi mai durabil. cine o da in sus si in jos cu piesele originale volvo, va fi foarte dezamagit sa afle ca ambreiajul de pe v40 1.9d este 1:1 ambreiajul de pe renault f9q vandut la supra-pret (ca nu e destul de scump).

oricum pana una alta v40 sta la garaj. mi-a crapat un furtun de etrier - am pierdut tot lichidul de frana si am ramas fara frane (de fapt nu eu, nevasta-mea cu fii-miu in masina). bine ca nu s-a intamplat nimic. mi-e lehamite de masina asta.

ma deplasez iar cu joker-ul.(ibiza)

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o fii cum spui tu numai ca Valeo nu produce acest kit pt Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt. volvo nu, dar pentru renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici pt renault.

Singura optiune de acest fel este pt Ford si VW . Da si tu un link cu kitul de reno pt ca eu nu-l gasesc :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi primul post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now